Sztuka i użyteczność | Wszystko, co powinniście wiedzieć

Jak znaleźć dobrego geodetę?

Wyznaczanie granic nieruchomości albo ustalenie jej podziału to poważne zadania i najlepiej zlecić je profesjonaliście. Jakie powinien mieć kwalifikacje, aby dobrze wykonywać swoją pracę i wzbudzać nasze zaufanie?

Sprawdź jego wykształcenie

O kompetencjach inżyniera geodezji świadczy m. in. jego wykształcenie. Zwłaszcza gdy zachodzi konieczność sporządzenia dokumentacji, na podstawie której będzie ustalany status i stan prawny nieruchomości, ważne jest, by pomiary wykonał specjalista, który zdobył wyższe wykształcenie na jednej z państwowych uczelni technicznych. Teren, na jakim geodeta potem świadczy swe usługi, może ograniczać się do granic miasta powiatowego i okolic, ale dyplom inżyniera powinien uzyskać w mieście wojewódzkim. I tak np. w przypadku dolnośląskiego Głogowa, geodeta – aby wzbudzać zaufanie – musiałby ukończyć przynajmniej Politechnikę Wrocławską.

Sprawdź, czy ma uprawnienia

Najlepsze nawet wykształcenie techniczne to nie wszystko. Specjalista, któremu bez obaw będziemy mogli powierzyć prace związane z wytyczaniem granic działki lub położonej na niej nieruchomości, powinien mieć państwowe uprawnienia w dziedzinie geodezji i kartografii. Wówczas mamy gwarancję, że taka osoba zna wszystkie aktualnie obowiązujące akty prawne i w zgodzie z nimi będzie sporządzać całą dokumentację wymaganą przez instytucje i urzędy. Wszystkim specjalistom uprawnienia zawodowe nadaje Główny Geodeta Kraju, więc nieistotne, w jakim mieście potrzebujemy pomocy geodety – Polkowice na Dolnym Śląsku, Swarzędz w Wielkopolsce czy też Zgierz w Łódzkiem – w każdej z tych miejscowości dany inżynier ma taką samą wiedzę i uprawnienia jak fachowcy z pozostałych części naszego kraju.

Zapytaj o cenę

Doświadczony specjalista zazwyczaj nie podaje od razu stawki za oferowane przez siebie usługi geodezyjne. Żeby prawidłowo wycenić swoją pracę, powinien najpierw zapoznać się z zakresem zleconych mu prac, ich charakterem i ewentualnymi utrudnieniami w przeprowadzeniu badań terenowych. Cena za zrobienie pomiarów i sporządzenie dokumentacji zależeć będzie także od regionu Polski, w jakim znajduje się nieruchomość lub działka. Inny będzie koszt usługi wykonanej w Głogowie, a inny – w Szczecinie lub w Poznaniu.

Obecnie na rynku jest wiele dobrze wykształconych geodetów i znalezienie odpowiedniego specjalisty nie powinno stanowić problemu. Opinie na temat pracy niektórych z nich zawsze można znaleźć na forach internetowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes