Jak prawidłowo odczytywać symbole elektryczne? Przekonaj się sama lub sam!

Czy symbole graficzne na schematach elektrycznych są tak naprawdę niezbędne? Sprawdź już dziś!

Symbole graficzne urządzeń elektrycznych powstały po to, aby prawidłowo oznaczać obiekty wchodzące w skład układów. Na ich podstawie można tworzyć również specjalne rysunki techniczne, czyli schematy opisujące działanie danego systemu. Wszystkie symbole graficzne na schematach elektrycznych muszą być wykonane z uwzględnieniem określonych norm. Praca z takimi urządzeniami wymaga od nas umiejętność poprawnego czytania takich symboli elektrycznych. Niektóre schematy mogą być naprawdę bardzo skomplikowane, dlatego symbole muszą być na tyle proste, aby ich odczytanie nie stanowiło dla nikogo trudności.

Do czego służą symbole graficzne stosowane w schematach?

Symbole graficzne stosowane w schematach pozwalają na to, by zrezygnować z opisów słownych, zdjęć czy rysunków, których odczytanie zajmuje za dużo czasu. Znormalizowane symbole elektryczne o charakterze uniwersalnym sprawiły, że schematy są o wiele prostsze do odczytania i nie ma potrzeby konsultowania się z osobą, która je stworzyła. Niezwykle ułatwia to pracę, skraca ją oraz w wielu przypadkach jest ona po prostu możliwa. Dzięki symbolom schematu elektrycznego m.in.: układ jest przedstawiony na jednym rysunku, w sposób oczywisty dla wszystkich osób, które znają symbole elektryczne stosowane na schematach oraz można łatwo i szybko zlokalizować ewentualne pomyłki i błędy na schemacie.

Jakie są podstawowe symbole elektryczne? To właśnie je warto znać!

Symbole graficzne urządzeń elektrycznych, które znajdują się w bazie, są wykorzystywane do naprawdę skomplikowanych schematów. Baza zawierająca je jest spora i trzeba się ich po prostu nauczyć. Jednak istnieją takie, które są wykorzystywane najczęściej, oto one: brak połączenia, połączenie (węzeł), bateria, cewka, ogniwo, rezystor, kondensator, woltomierz, amperomierz, dioda świecąca, dioda prostownicza, potencjometr oraz przycisk.

Author: Le Corbusier