Sztuka i użyteczność | Wszystko, co powinniście wiedzieć

Odprowadzanie ścieków

Istnieją różne sposoby na odprowadzanie ścieków, najczęściej wybieranym jest przydomowe szambo. O czym należy pamiętać, decydując się na jego zainstalowanie?

Istnieją pewne ograniczenia

Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na budowę szamba. Przeszkodą mogą okazać się gruntowo-wodne warunki działki. W przypadku gruntu, na którym występuje wysoka zawartość wód gruntowych, istnieje ryzyko wypchnięcia szamba na skutek wyporu hydrostatycznego. W dużej mierze uzależnione jest to od typu pojemnika, w jakim lokujemy szambo. Jeśli zbiornik wykonany jest ze sztucznego tworzywa, ryzyko wypłynięcia szamba jest dużo większe niż w przypadku zbiornika z betonu.

Innym ograniczeniem mogą okazać się wytyczne zawarte w pozwoleniu na budowę. Zdarza się, że w niektórych wypadkach narzuca ono zainstalowanie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Nie dla wszystkich szambo to dobre rozwiązanie

Bezodpływowy zbiornik na ścieki, jakim jest szambo, dobrze sprawdza się w gospodarstwach, które produkują małą ilość odpadów. Jeśli jest ich znacznie więcej, zaleca się zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jak powinien być zbudowany zbiornik na ścieki?

Ważne, by posiadał dobrą wentylację. Bezodpływowy zbiornik szamba powinien mieć właściwe wyprowadzone odpowietrzenie np. w postaci rury wystającej minimum 0,5 m ponad poziom terenu. Brak odpowietrzenia skutkuje wydzielaniem w domu nieprzyjemnych zapachów, które wtłaczane są przez syfony urządzeń sanitarnych.
Zbiorniki szamba wykonane są zazwyczaj z żelbetonu lub sztucznego tworzywa. Odpowietrznik stanowi zazwyczaj gruba rura. Jej średnica wynosi najczęściej 110 mm.

Usługa gratis

Producenci szamba często oferują usługę polegającą na montażu. Polega on na wykopaniu dziury, wstawieniu zbiornika, podłączeniu rur, a następnie przysypaniu szamba.

Droga eksploatacja

Choć zainstalowanie szamba nie generuje horendalnie wysokich kosztów (przynajmniej w porównaniu z przydomową oczyszczalnią ścieków), to i tak jest stosunkowo drogie. Mowa oczywiście o eksploatacji. Pojemnik szamba powinien być oczyszczany raz na dwa tygodnie. Koszt takiej operacji to ok. 150 zł, co w przeliczeniu na rok daje sumę ok. 4000 zł. Dla porównania, roczna eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków wynosi mniej więcej 550 zł.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes