Wiązary prefabrykowane – wady i zalety

Każdy system konstrukcyjny ma wady i zalety. A jak wypadają wiązary prefabrykowane? Jakie mają plusy i minusy? O tym wszystkim piszemy w niniejszym artykule. Czytając nasz artykuł, poznasz wiązary prefabrykowane od podszewki. Zapraszamy do lektury. 

Jakie zalety mają wiązary prefabrykowane?

Jeśli zdecydujesz się zastosować wiązary prefabrykowane, możesz się spodziewać wielu korzyści. Ze względu na to, że są to elementy już gotowe do montażu, to w praktyce przyspieszają czas realizacji tradycyjnych więźby. Powodem jest to, ż zaprojektowana konstrukcja przyjeżdża na plac budowy w całości gotowa do montażu. Jest umieszczana za pomocą dźwigu. W rezultacie montaż zajmuje maksymalnie dwa dni, lecz zazwyczaj trwa dobę. 

Zastosowanie prefabrykatów przekłada się na to, że wiązary prefabrykowane obniżają koszty. Dlatego zakup tych elementów do wykonania tzw. zwieńczenia konstrukcji każdego budynku, czyli dachu, to świetna propozycja dla osób, które szukają rozwiązań, obniżających kosztów całej inwestycji. Warto również wspomnieć o tym, że prefabrykowane wiązary są konstruowane poza placem budowy, co przekłada się na to, że ekipa budowlana ma o wiele mniej pracy przy wykonywaniu dachu. 

Dach w budownictwie jest postrzegany jako synonim bezpieczeństwa. Jednak, aby dach mógł spełniać takie założenie, musi być wykonany z elementów o najwyżej jakości. Dlatego niezbędne są wiązary prefabrykowane. Ich montaż to gwarancja bezpieczeństwa. Co więcej, zastosowanie wiązarów pozwala na tworzenia poddasza użytkowego. 

Czy wiązary prefabrykowane mają wady?

Nie da się ukryć, że wiązary prefabrykowane mają wiele zalet. Nie oznacza to jednak, że nie mają one wad. Tak naprawdę elementy te mają jedną wadę, jaką jest ograniczenie w zastosowaniu. Precyzując, wiązary wykonane z prefabrykatów nie sprawdzą się w przypadku dużych budów i projektów o dużym stopniu skomplikowania. 

Chociaż z powodzeniem można je montować do wykonania trwałych dachów w domach rodzinnych, to ich właściwości nie poradzą sobie w przypadku innowacyjnych konstrukcji, gdzie potrzebne są większe ilości drewna. 

Author: Le Corbusier