Sztuka i użyteczność | Wszystko, co powinniście wiedzieć

Mieszkanie na wynajem – na co zwrócić uwagę?

Przymierzając się do kupna mieszkania na wynajem, nie powinniśmy kierować się własnymi preferencjami, ale przede wszystkim jego funkcjonalnością. Musimy też wziąć pod uwagę kilka aspektów ważnych z punktu widzenia jego przyszłych lokatorów.

Biznesplan

Zanim to jednak zrobimy, powinniśmy sporządzić biznesplan. Wynajem mieszkania to przecież biznes, na którym chcemy zarobić. Sporządzając go, powinniśmy pamiętać o zmieniających się czynnikach gospodarczych takich jak; inflacja czy zmiany cen mieszkań na lokalnym rynku.

Grupa docelowa

Kolejnym krokiem jest wskazanie osób, którym chcemy wynająć mieszkanie. Pozwoli nam to określić dokładny typ mieszkania, jakie powinniśmy kupić. Preferencje studentów i rodziny z dzieckiem będą z pewnością odmienne. Pierwszym zależeć będzie, przede wszystkim, na podstawowej funkcjonalności i łatwym dojeździe na uczelnię. Drudzy natomiast będą już nieco bardziej wybredni.

Lokalizacja

Miejscowość miejscowości nie równa. Dlatego zastanówmy się, gdzie popyt na mieszkanie będzie największy. Kiedy ustalimy już konkretną miejscowość, zdecydujmu czy ma być to spokojne osiedle, czy raczej jakaś „głośniejsza” dzielnica, gdzie dużo się dzieje. (W rozwiązaniu tego dylematu pomoże Ci wspomniana już grupa docelowa). Pomocne będzie również sprawdzenie stanu bieżącej infrastruktury oraz plany jej rozwoju. Warto wiedzieć, czy za 10 lat nie pojawi się przy naszym mieszkaniu nowa linia tramwaju lub metra. Jeśli tak, możemy spodziewać się, że wartość naszej inwestycji znacznie wzrośnie.

Wielkość

Największym popytem cieszą się mieszkania dwu- lub trzypokojowe. Są optymalnym rozwiązaniem zarówno dla studentów, singli jak i rodzin z dwójką czy nawet trójką dzieci. Nie poleca się natomiast kupna kawalerki, gdyż nie cieszy się ona aż tak dużym zainteresowaniem, a cena jej wynajmu jest stosunkowo wysoka.

Mieszkanie trzy- lub dwupokojowe powinno mieć osobną kuchnię. Warto też pamiętać o tym, by żaden pokój nie był przechodni, szczególnie jeśli wynajmującymi są studenci. Poza tym należy pamiętać o oddzieleniu łazienki od ubikacji.

Podsumowując, wynajem mieszkania to biznes, dlatego najważniejsze jest sprostanie wymaganiom lokatora, który jest też naszym klientem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes