Usuwanie niebezpiecznych dla zdrowia pokryć dachowych

Czy usuwanie azbestowych dachówek naprawdę jest konieczne w przypadku domów jednorodzinnych i budynków gospodarczych? Kiedy najlepiej wykonać taka pracę i czy można zrobić to samodzielnie?

Skutki erozji eternitu
Groźne dla zdrowia człowieka właściwości stosowanych do niedawna pokryć dachowych nie są tylko wymysłem ekologów i lekarzy. Dachówki zawierające azbest (inaczej eternit) stanowią zagrożenie dla naszego układu oddechowego, gdy ulegają erozji na skutek działania czynników atmosferycznych. Powstający wówczas pył dostaje się do dróg oddechowych człowieka, gdzie zalegając latami, powoduje choroby płuc z chorobą nowotworową włącznie. Dlatego tak ważne jest usuwanie azbestu, gdy tylko zawierające go pokrycia dachowe ulegną niewielkiemu nawet uszkodzeniu. A najlepiej zutylizować je zanim pojawi się rakotwórczy pył.

Zadanie dla specjalistów
Likwidacja pokrycia dachowego nawet na dużej powierzchni dachu nie wydaje się być problemem dla przeciętnego Polaka. Wystarczy silna ekipa zgranych fachowców i już kolejne elementy dachówek lądują na ziemi. Jednak nie w przypadku tak groźnych dla zdrowia zadań jak utylizacja eternitu, który nie bez powodu zaliczany jest do odpadów niebezpiecznych. Podczas łamania i cięcia płyt azbestowych bez należytej ochrony do płuc przedostają się mikroskopijne włókna, które pozostają w nich już na zawsze. Przyczyniają się one do rozwoju takich chorób jak rak płuc i oskrzeli. Powodują także zwłóknienie tkanki płucnej, czyli azbestozę. Dlatego utylizację azbestu naprawdę warto zlecić odpowiedniej firmie, której pracownicy mają odpowiednie wiedzę, kwalifikacje oraz sprzęt. A przy tym stosują właściwe środki ochrony własnej i mieszkańców domów sąsiadujących z budynkiem, z dachu którego usuwane jest groźne dla zdrowia pokrycie.

Do roku 2032 mają zostać zutylizowane wszystkie materiały budowlane zawierające w swoim składzie azbest. Obowiązek ten spoczywa na podmiotach gminnych, które – w celu całkowitego oczyszczenia podległych terenów z eternitowych pokryć dachowych – mogą starać się o dofinansowanie ze środków krajowych i zagranicznych.

Author: Le Corbusier