Sztuka i użyteczność | Wszystko, co powinniście wiedzieć

Remont DS Hanka

Popularny akademik, najstarszy w stolicy Wielkopolski, jest remontowany prawie rok. Na oczach mieszkańców Poznania dom studencki Hanka zyskuje nowy wygląd.

Rozbiórka
Znany wszystkim poznaniakom akademik jest obiektem zabytkowym zbudowanym w latach dwudziestych XX w. Początkowo służył jako hotel podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r., a następnie udostępniono go poznańskim studentom. Aby zapewnić im lepsze niż dotąd warunki oraz komfort mieszkania, władze miasta zdecydowały się na kapitalny remont tego obiektu. Dotąd wykonano większość zaplanowanych robót rozbiórkowych, zapewniając przy tym wywóz gruzu poza granice Poznania. Prace rozpoczęto od najwyższej kondygnacji, stopniowo przenosząc je na niższe piętra. Do wyczyszczenia pozostały jedynie parter oraz poziom -1.

Tworzenie konstrukcji
Kolejnym etapem remontu akademika będzie betonowanie konstrukcji żelbetowej, a następnie montaż konstrukcji stalowej. Ich projektowanie jest już w fazie finalnej. Jednocześnie prowadzone są prace murarskie i tynkarskie. Na bieżąco prowadzony jest wywóz odpadów budowlanych powstających między innymi podczas przycinania cegieł oraz pustaków. Podjęto również działania mające na celu wzmocnienie konstrukcji drewnianej dachu oraz jej impregnację. Ponieważ DS Hanka jest obiektem zabytkowym, wszystkie prace remontowe zostały wcześniej uzgodnione z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Poznaniu.

Wymiana okien
W odnawianym akademiku rozpoczęto także rozprowadzanie instalacji sanitarnych oraz elektrycznych. Planowane jest także podniesienie efektywności energetycznej budynku poprzez ocieplenie ścian i poddasza. Wszystkie okna w budynku, a jest ich ponad 500, zostaną wymienione, a firma z Poznania zadba o wywóz śmieci, powstałych przy okazji tych prac. Nowe okna swoim kształtem będą nawiązywać do historycznego wyglądu tych oryginalnych. Część z nich będzie się charakteryzować wysokim współczynnikiem izolacyjności akustycznej, by studentom nie przeszkadzały odgłosy ruchliwej ulicy.

W wyremontowanym akademiku Hanka już niebawem znów zamieszkają studenci. Będą mogli cieszyć się komfortowymi warunkami do nauki i wypoczynku po powrocie z uczelni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes