Fakty i mity na temat programu „MDM”

Wraz z nowym rokiem nastąpi nowa pula dofinansowań programu „Mieszkanie dla Młodych”. Jej wysokość wyniesie 373 miliony złotych. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to ogromna ilość pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że osób chętnych do wzięcia kredytu też nie jest wcale tak mało.

W zeszłym roku kwota dofinansowań wynosząca 365 milionów złotych została przydzielona kredytobiorcom już w połowie marca. Oznacza to, że najlepszą datą na składanie wniosków jest zatem już pierwszy tydzień stycznia. Przed złożeniem dokumentów warto zapoznać się z pewnymi faktami i mitami, które krążą wokół „MDM”.

Dofinansowanie „Mieszkanie dla Młodych” jest rozliczane jako wkład własny.
To prawda. Warto wspomnieć w tym miejscu o nowych regulacjach, które będą obowiązywać od początku nowego roku. Od stycznia minimalna wysokość wkładu własnego będzie wynosiła aż 20% (a nie jak dotąd 10%) wartości nieruchomości. W tej sytuacji dla wielu osób wzięcie kredytu byłoby wręcz niemożliwe.

Dofinansowanie „MDM” obejmuje wyłącznie mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego.

Jest to mit. Kiedyś rzeczywiście tak było, ale od zeszłego roku dofinansowanie obejmuje również lokale z rynku wtórnego.

Beneficjent sam wybiera lokal, który chce nabyć w ramach programu „MDM”.
To prawda. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją pewne ograniczenia finansowe. Cena lokalu nie może przekroczyć określonej przez program kwoty (w przeliczeniu na m2). Jej wysokość uzależniona jest od miejsca zamieszkania.

Dofinansowanie dotyczy wyłącznie osób, które nie przekroczyły 35. roku życia.
Mit. Niekoniecznie. Program „Mieszkanie dla Młodych” zakłada, że przynajmniej jedna z osób nie może mieć więcej niż 35 lat. W przypadku małżeństwa tą osobą jest młodszy małżonek. Ponadto, dokonana niedawno nowelizacja zakłada, że limit wiekowy nie obowiązuje beneficjenta, który wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci.

Osoba korzystająca z programu „MDM” nie może być właścicielem innej nieruchomości.
Jest to po części prawda. Ograniczenie to występuje wraz z limitem wiekowym i podobnie jak on jest unieważniany, gdy beneficjent jest rodzicem przynajmniej trojga dzieci. W przypadku bezdzietnego małżeństwa dopuszcza udzielenie kredytu w ramach „Mieszkania dla Młodych”, gdy jeden lub nawet oboje współmałżonków są właścicielami połowy jakiejś nieruchomości (przy czym udziały każdego z nich nie mogą dotyczyć jednej i tej samej nieruchomości – nie mogą dawać im prawa do posiadania całości jakiegoś lokalu ).

Author: Le Corbusier