Własne “M” – na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Własne mieszkanie jest dla wielu ludzi szczytem marzeń. Posiadanie własnego gniazdka daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie. Zanim jednak zdecydują się na kupno, powinni trzeźwo spojrzeć na otoczenie, rynek i przeanalizować kilka czynników. Chłodna ocena sytuacji pozwoli im podjąć dobrą decyzję.

Pierwszym z czynników, które powinno wziąć się pod uwagę to fakt, czy szukamy mieszkania na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Ten pierwszy pozwala nam dostać zupełnie nowe mieszkanie, którego wcześniej nikt nie zajmował. W związku z tym do nowego właściciela należało będzie jego wykończenie, z którym wiążą się dodatkowe koszty. Plusem takiej sytuacji jest to, że właściciel może urządzić sobie gniazdko według własnego gustu. Rynek wtórny ma to do siebie, że mieszkania są już urządzone. W związku z tym musimy trochę więcej poszukać, aby znaleźć takie lokum, które będzie w całkowicie spełniało nasze oczekiwania. Zdarza się, że znajduje się perełka, która idealnie do nas pasuje, a dodatkowo nie wymaga specjalnego wkładu finansowego. Wystarczy ją odmalować i można się wprowadzać.

Jeśli przebrniemy przez wybór: rynek pierwotny czy wtórny, przychodzi czas na kolejną ważną decyzję – lokalizacja. W zależności od tego na czym nam zależy (cisza i spokój, bliskość centrum itp.) oraz czy posiadamy dzieci – będziemy musieli wybrać czy chcemy mieszkać w mieście, czy na jego obrzeżach. Niezależnie od wyboru warto wybrać miejsce, które będzie miało dobrą infrastrukturę oraz dobre połączenie komunikacyjne z centrum miasta. Absolutnie nie powinniśmy kierować się naszą pracą. Rynek pracy pokazuje, że za dwa lata możemy pracować w zupełnie innym miejscu.

Ostatnią rzeczą, która jest szalenie ważna, jest rozkład mieszkania i to, jak ułożone jest względem stron świata. W zależności od naszych upodobań, lokal, który wybierzemy może mieć osobną kuchnię albo nie. Pokoje mogą być zamknięte lub mieszkanie może mieć formę studia. Powyższe warianty należy rozważyć wspólnie z osobami, które będą współzamieszkiwać z nami dane mieszkanie.
Aby dobrze mieszkało nam się w kupionym mieszkaniu, koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Co sprawi, że będziemy w naszym “M” szczęśliwi?

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *