Jak przygotować domowy oprysk na mszyce?

Mszyce to bardzo popularne szkodniki roślin. Potrafią pojawić się niespodziewanie i zanim zdążymy zareagować już namnożą się tak, że ukochane kwiaty zaczną marnieć w oczach. Dlatego tak ważne jest szybkie i stanowcze działanie. Domowy oprysk na mszyce można wykonać szybko, a jego efekt będzie skuteczny. 

 

Jakie szkody wyrządzają mszyce?

 

Mszyce są wyjątkowo podstępne. Wysysają soki z pąków i kwiatów oraz młodych pędów. Potrafią zahamować wzrost rośliny, doprowadzić do jej zniekształcenia i zagrzybienia. Żerując, wytwarzają bowiem wydzielinę nazywaną popularnie spadzią, która jest doskonałą pożywką dla grzybów. Jeżeli zareagujemy zbyt późno, możemy nie uratować ukochanych kwiatów. 

Na szczęście jest mnóstwo sposobów, by poradzić sobie z mszycami. Można wykorzystać kupne preparaty, albo skorzystać z domowych metod. Wśród nich są także domowe opryski na mszyce, które wykazują wielką skuteczność. 

 

Domowy oprysk na mszyce

 

Jak przygotować domowy oprysk na mszyce? Są trzy najpopularniejsze sposoby na przygotowanie tego typu preparatów. Jeden z ich bazuje na mleku, drugi na  szarym mydle, zaś trzeci na wodzie i czosnku. 

  1. Mleczny oprysk – przygotowujemy równe proporcje mleka i wody. Mieszamy je, a następnie spryskujemy zainfekowaną roślinę. Żeby działanie było naprawdę skuteczne najlepiej użyć do tego mleka prosto od krowy. To z pudełka może nie zlikwidować wszystkich szkodników.
  2. Mydlany oprysk – wykorzystujemy tu szare mydło. Około 20 gram mydła rozpuszczamy litrze ciepłej wody, a następnie czekamy aż mikstura ostygnie. Po tym czasie spryskujemy mszyce. 
  3. Czosnkowy oprysk – potrzebujemy do niego 3 ząbków czosnku i litra chłodnej wody. Czosnek kroimy w kostkę i zalewamy chłodną wodą. Następnie przykrywamy pojemnik i odstawiamy co najmniej na dobę w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu mieszamy. Po tym czasie możemy przelać preparat do naczynia, w którym będziemy mogli przechowywać go w lodówce. Zanim zaczniemy oprysk rozcieńczamy odpowiednią ilość płynu pół na pół z chłodną wodą. Dopiero wtedy zaczynamy oprysk. Preparat działa również na inne szkodniki, np. na przędziorki i grzyby. 

Domowy oprysk na mszyce jest ekologiczny, tani i skuteczny. Nie używamy chemii, tym samym nie zatruwamy środowiska, ani naszych roślin.

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *