W poszukiwaniu nowych rozwiązań

Ogrzewanie węglem odchodzi już do lamusa. Budując dom, musimy więc szukać innych rozwiązań. Wybór mamy duży, a do najpopularniejszych należą ogrzewanie gazowe i olejowe. 

 

Wybór ogrzewania

Nowoczesne technologie, dzięki którym możemy ogrzewać nasze domy są przede wszystkim ekologiczne i oszczędne. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, które ogrzewanie jest najtańsze i najbardziej opłacalne, bo to zależy od wielu czynników. Każdy rodzaj ogrzewania różni się między innymi sposobem obsługi, dlatego zdecydujmy się na taki kocioł, który nie sprawi nam kłopotu. Ogrzewanie na węgiel i inne paliwa stałe wymaga ciągłej kontroli i pracy, aby w domu panowała odpowiednia temperatura, ogrzewanie olejowe czy gazowe jest bardziej zautomatyzowane. Czasem musimy zdecydować, co jest dla nas ważniejsze – niskie koszty użytkowania kotła, czy jego bezobsługowość. Ogrzewanie olejowe nie należy do najtańszych, ale ma także swoje zalety. Decydując się na nie, musimy też wybrać dodatkowe akcesoria, w tym kominy na olej. Muszą one być wykonane z niepalnych materiałów, jak na przykład stal.

 

Solidny i trwały komin na olej

Materiał, z jakiego wykonany jest komin ma duże znaczenie. Ten element instalacji grzewczej musi być wytrzymały, bo ma do spełnienia ważną funkcję w trudnych warunkach. Znajdująca się we wnętrzu komina sadza i inne chemiczne czynniki nie mogą niekorzystnie wpływać na wsad kominowy, bo jego zapalenie czy zniszczenie groziłoby pożarem. Komin na olej często jest częścią większego zestawu, w którym znajdują się także inne niezbędne do jego instalacji i sprawnego działania elementy. System kominowy na olej może być także wykonany z tworzyw sztucznych, jednak nie jest on tak odporny na wysokie temperatury jak stalowy. Umiejscowienie komina, jak i samego kotła, powinniśmy ustalić już na etapie robienia planów domu. Kocioł powinien stać w pomieszczeniu, które jest oddalone od reszty mieszkania albo dobrze wygłuszone, bo wydaje on dźwięki, które mogą nam przeszkadzać. Miejsce to powinno też być dobrze wentylowane i przestronne.

Author: Le Corbusier