Zbiorniki na deszczówkę – jak wybrać miejsce?

Z roku na rok zasoby wody zdatnej do podlewania roślin są coraz mniejsze, więc zaczęto poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Świetnym wyborem okazało się wykorzystanie deszczówki, ponieważ nie dość, że to ekologiczne rozwiązanie, to jeszcze korzystniejsze pod względem ekonomicznym. 

Aby jednak udało się wykorzystać to rozwiązanie, najpierw trzeba zmierzyć się z montażem zbiornika na deszczówkę. I tutaj pojawia się pytanie – gdzie go umieścić? Jak wybrać miejsce na zbiorniki na deszczówkę? Na co zwrócić uwagę? Nasz tekst może dostarczyć Ci wielu przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Jakie zbiorniki na deszczówkę mamy do wyboru?

Na początek warto zacząć od tego, że dystrybutorzy oferują nam różne zbiorniki na deszczówkę.  Najprostszym typem są zbiorniki wolnostojące i w tym przypadku wystarczy je umieścić przy jednej z rynien, która odprowadza wodę deszczową z dachu naszego domu, garażu, czy nawet z innego budynku gospodarczego. 

Do wyboru mamy zbiorniki naziemne wertykalne na deszczówkę oraz zbiorniki horyzontalne. Jednak na tym nie kończą się nasze możliwości, ponieważ do wyboru czekają także zbiorniki podziemne. Ich wykorzystanie wymaga większych nakładów finansowych, ale czasami bywa konieczne, ponieważ nie każdy z nas dysponuje wolną przestrzenią do ustawienia zbiornika naziemnego.

Jak dopasować zbiornik na deszczówkę do ogrodu?

Na pierwszy rzut oka można uznać, że każdy rodzaj zbiornika będzie dla nas odpowiedni i nie ma większego znaczenia, po który ostatecznie sięgniemy. Jednak nie jest to prawdą. Pamiętajmy, że poszczególne zbiorniki różnią się nie tylko wyglądem, ale również wielkością, więc jeśli później nie chcemy się rozczarować, to lepiej mieć to na uwadze i rozważniej wybierać, po jaki sięgniemy. 

Dobrą praktyką jest stawianie na zbiorniki naziemne horyzontalne na deszczówkę lub zbiorniki wertykalne, które są zgodne z powierzchnią ogrodu. Kryterium doboru jest tutaj bardzo proste. Jeśli mamy małą posesję to lepiej stawiać na małe zbiorniki o pojemności około 2 – 3 tysięcy litrów. Jeśli mamy dużą posesję, to już możemy zdecydować się nawet na instalację zespołu zbiorników o pojemności około 1200 litrów. Oczywiście powinniśmy przy tym mieć na uwadze to, jaką ilość wody będziemy w stanie zebrać z dachu.

Zbiornik na deszczówkę a wybór miejsca

Skoro wiemy już, jaki zbiornik będzie nam potrzebny, to nie pozostaje nam nic innego, jak go zamówić i zabrać się do montażu. Najlepsze zbiorniki, w tym również zbiorniki naziemne wertykalne na deszczówkę czekają w sieci, więc tutaj warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. 

A co z montażem? Gdzie ostatecznie ustawić zbiornik na deszczówkę? Na pewno warto postawić na miejsce oddalone od dużych roślin, ponieważ wtedy można naruszyć ich korzenie. Do tego warto też pamiętać, że zbiornik na deszczówkę powinien być zainstalowany około 5 metrów od domu, czy innego budynku gospodarczego oraz 2 metrów od granicy działki. 

Author: Le Corbusier