Wycinanie z blachy nierdzewnej metodą laserową – jak to wygląda?

Metoda laserowa pozwala na wycinanie z blachy nierdzewnej w sposób niezwykle precyzyjny o każdym kształcie. Cięcie laserem daje również możliwości powtarzalności działań, co przekłada się na usprawnienie produkcji blachy nierdzewnej. W tym artykule przybliżymy tematykę cięcia laserowego. Zapraszamy do lektury!

Cięcie laserem – na czym polega ta technika?

Przemysł metalurgiczny stosuje szereg procesów, które pozwalają uformować dany materiał w konkretny kształt. Dzięki temu wyprodukowany element metalurgiczny zostaje dostosowywany do końcowego przeznaczenia. Wycinanie z blachy nierdzewnej może odbywać się za pomocą wielu metod, w tym także metodą laserową. To rodzaj obróbki materiału, która bazuje na wiązce lasera. W ten sposób mała ilość energii zostaje użyta w dokładnym miejscu, gdzie jest to konieczne.
Niezwykła precyzja – to największa zaleta tej metody, która wyróżnia samą metodą wśród innych technik metalurgicznych. Wycinanie z nierdzewnej blachy jest niezwykle popularne, ponieważ daje możliwość wyprodukowania elementu o danym kształcie i grubości. Jednak okazuje się, że laser laserowi nie jest równy. Wiązka może przyjmować kilka form. W zależności od użytego lasera w trakcie kształtowania odpowiedniego materiału może nastąpić odparowanie, wypalanie, topnienie i tworzenie dedykowanych pęknięć.

Jakie blachy mogą być poddawane obróbce laserowej?

Tak naprawdę za pomocą metody laserowej mogą zostać pocięte każde blachy bez względu na materiał. Taki fakt pokazuje bezpośrednio zaletę tej metody, czyli uniwersalność. Najczęściej realizowane jest wycinanie z blachy nierdzewnej. Oprócz tego klienci indywidualni i firmy potrzebuje konkretnych elementów do procesów konstrukcyjnych, mogą liczyć na wycinkę za pomocą laserów także materiałów aluminiowych, miedzianych i mosiądzowanych.
Przed zdecydowaniem się na obróbkę wiązką lasera warto wiedzieć, że ogromne znaczenie ma grubość samej blachy. Jeśli chodzi o blachy nierdzewne to ich grubość najlepiej, aby kształtowała się na poziomie 6 mm.

Author: Le Corbusier