dach domu

Membrany dachowe – podstawowe cechy oraz zastosowanie

Membrany dachowe tworzą wodoodporną barierę, która zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza budynku. Jest instalowana na poszyciu dachu, aby utworzyć uszczelnienie między dachem a ścianami budynku. To uszczelnienie pomaga utrzymać wilgoć z dala od domu, dzięki czemu nie dochodzi do pojawienia się pleśni, grzybów i uszkodzeń drewnianych elementów konstrukcyjnych budynku. Odpowiednie zabezpieczenie domu możliwe jest tylko wtedy, gdy membrana dachowa jest prawidłowo dobrana do powierzchni, na której ma się znaleźć, oraz szczelnie zamontowana za pomocą produktów takich jak np. taśmy do membran.

Membrany dachowe – najważniejsze parametry

Membrany dachowe mają jedno główne zadanie, jakim jest ochrona izolacji termicznej przed zawilgoceniem. Membrany dachowe najczęściej składają się z trzech warstw, jednak to warstwa schowana pomiędzy warstwą polipropylenu, stanowi najważniejszą część produktu. Na rynku możemy również spotkać membrany pięciowarstwowe, które są niezwykle odporne na uszkodzenia, jednak najczęściej wykorzystuje się je w przypadku budowy domów jednorodzinnych. Oprócz ilości warstw, bardzo ważnym parametrem jest również paroprzepuszczalność. Wartość ta oznacza jaka ilość pary wodnej, może przedostać się przez membranę dachową w ciągu jednej doby. Paroprzepuszczalność podawana jest zazwyczaj w gramach na metr kwadratowy na dobę. Określenie tej wartości jest jednak niezwykle trudne, dlatego równie ważny jest współczynnik SD. Współczynnik SD podawany jest w metrach i określa on opór, jaki wybrana membrana dachowa stawia parze wodnej. Wartość ta nie powinna być większa niż 0,04 metra.

Membrany dachowe – zadbaj o szczelność

Skuteczne działanie membrany dachowej możliwe jest tylko wtedy, gdy dobierzemy odpowiedni rodzaj produktu do budynku, oraz prawidłowo zamontujemy membrane i upewnimy się, że jest ona szczelna. Jeśli martwimy się, że membrana może przeciekać lub odchodzić od powierzchni, możemy użyć taśmy do membran w celu wzmocnienia konstrukcji.

Author: Le Corbusier