Jak zrealizować marzenia o własnym domu?

Domek z ogródkiem, tarasem, z sąsiadami daleko za płotem, a nie tuż za ścianą. Od czego zacząć i jak zaprojektować własną przestrzeń, wokół której kręcić się będzie dalsze życie?

Po pierwsze należy zacząć od lokalizacji. Jeśli, jeszcze nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki budowlanej, to poszukiwania należy zacząć od obszaru, który nam najbardziej odpowiada. Miłośnicy przyrody, zieleni, których odległość od centrum nie zniechęca, poszukują działek na terenach oddalonych od miast. Wybór jest o tyle duży, że w dużej mierze są to tereny rolnicze przekształcone na budowlane. Łatwiej wówczas o większy teren. Jeśli zależy nam na szybkim dojeździe, komunikacji miejskiej, już funkcjonujące infrastrukturze, a także na przywilejach związanych z dużym miastem, to pozostaje poszukanie działki bliżej centrum.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się z planami zagospodarowania terenu. Sprawdzić, jakie inwestycje budowlane są przewidziane w okolicy, czy nie ma na mapkach urzędowych, naniesionych informacji, na przykład o budowie drogi szybkiego ruchu w pobliżu wybranej działki. Jednym słowem czy podejmując decyzję o budowie w tym miejscu wymarzonego domu, nie będziemy za kilka lat patrzeć z okna na autostradę czy biurowiec.

Biuro projektowe w Kielcach

Mając już wybraną lokalizację, czas zastanowić się nad projektem. Czy dom ma mieć formę klasycznej bryły, wybranej z oferty gotowych projektów, czy raczej spełnieniem indywidualnej wizji, urzeczywistnieniem dziecięcych marzeń? A może na zakupionej działce istnieje już budynek, który należałoby przerobić i zaadoptować na własne potrzeby mieszkaniowe?
W każdej z powyższych sytuacji potrzebna będzie pomoc architekta. Pomocy nie trzeba daleko szukać. Przykładowo, będąc mieszkańcem województwa świętokrzyskiego, warto wybrać biuro projektowe w Kielcach, bądź okolicach. Ułatwi to kontakt, wymianę dokumentacji, spotkania w sprawie bieżących konsultacji.

Adaptacja projektów typowych

Dlaczego kupując gotowy projekt, należy go jeszcze zaadoptować i gdzie to załatwić? Otóż, kupno tzw. „gotowca” to wierzchołek góry lodowej. Jest to projekt, który wymaga dostosowania do konkretnej lokalizacji, wymagań miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lokalnych warunków zabudowy i warunków gruntowych.
Tu z pomocą znów przychodzi znajome biuro projektowe w Kielcach. Zespół architektów z odpowiednimi uprawnieniami, po zapoznaniu się z lokalną dokumentacją, dostosuje bryłę budynku do miejscowych wymogów, konstruktor dostosuje konstrukcję budynku do wprowadzonych zmian architektonicznych, a inżynier, uaktualni możliwości instalacyjne, kanalizacyjne i gazowe.

Pomoc od A do Z

Oprócz procesów adaptacyjnych, konsultacji projektowych i uwzględnienia zmian zaproponowanych przez zleceniodawcę, biuro projektowe w Kielcach przygotuje kompletną dokumentację niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę, kierownictwo i nadzór budowy oraz fachowe doradztwo. Nie ma się, nad czym zastanawiać, tylko oddać sprawy budowlane w ręce specjalistów.

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *