Jak urządzić modny salon?

Modny, jasny salon to miejsce, w którym można zarówno odpocząć po pracy, jak i urządzić przyjęcie. Doskonale sprawdzają się tu drewniane meble wysokiej jakości, które są odporne na uszkodzenia i zaplamienia. W jaki sposób urządzić modny salon? Nie jest to tak trudne, jak się wydaje.

 

Funkcjonalność to podstawa

 

Wiele osób stawia funkcjonalność salonu na pierwszym miejscu. To oczywiste, gdyż to pomieszczenie pełni rolę zarówno reprezentatywną, jak i wypoczynkową. Połączenie tego w spójną całość bywa nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, na jaki styl chcemy postawić, warto brać pod uwagę drewniane meble wysokiej jakości, gdyż zapewnią one zarówno elegancki wygląd, jak i tak bardzo potrzebną funkcjonalność. Wprawdzie znacznie trudniej urządzić salon połączony z aneksem kuchennym, jednak dobrze przemyślany projekt sprawi, że właśnie to pomieszczenie stanie się sercem domu. Kluczem do sukcesu jest tu podział na strefy: strefa wypoczynku (z sofą i TV), strefa jadalniana (ze stołem) i strefa zabawy (np. z barkiem). 

Ten jasny podział wydzieli nam części salonu, co jednak ze stylem? Tu już wszystko zależy od naszej wyobraźni. Do stylu nowoczesnego lub loftowego będą pasowały metalowe meble. Jeżeli postawimy na styl glamour, możemy sięgnąć po stylowe, dębowe meble. Natomiast sosnowe meble idealnie wkomponują się w styl skandynawski. Całości oczywiście dopełnią dodatki, w tym między innymi oświetlenie oraz tkaniny.

 

Najmodniejsze kolory

 

Jak pomalować ściany w salonie? Ten rok niewątpliwie jest rokiem kontrastów. Z jednej strony niezwykle modne są wszelkie kolory ziemi, a w szczególności matowe, zgaszone odcienie, które powoli wypierają dotąd modną szarość. Sprawdzają się one głównie w pomieszczeniach w stylu skandynawskim, boho, czy wabi – sabi. Doskonale pasują tu sosnowe meble i lekkie plecionki. Z drugiej strony jednak projektanci coraz częściej sięgają po stylistykę art deco i stawiają na ciemne, nasycone kolory jak choćby granat, purpurę, czy butelkową zieleń połączone ze złoceniami i dodają do tego dębowe meble.  To jednak nie wszystko. Coraz modniejsze stają się tapety, zwłaszcza te  charakterystycznych, mocnych wzorach.

 

Meble zawsze na topie

 

Obecnie do łask wracają meble o zaokrąglonych, „miękkich” kształtach. To już nie tylko fotele i kanapy, ale także stoły oraz szafki. Nawet na wskroś nowoczesne, metalowe meble ulegają przemianie, a projektanci wydobywają z nich bardziej opływowe formy. Wciąż w łaskach pozostają także meble z tzw. „drugiej ręki”, które wnoszą do wnętrza nieco staroświeckiej elegancji oraz lekkie, ażurowe plecionki pojawiające się nawet w szafach. Poza tym coraz częściej dominującymi tkaninami na obiciach foteli i kanap są miękkie i połyskujące welury oraz… nietypowe sploty tkaniny, jak choćby znana nam od dekad bouclé. Niskie kanapy oraz kuszące do wypoczynku fotele muszle tylko zachęcają do wypoczynku. 

 

Bo diabeł tkwi w dodatkach

 

Czym byłby salon, gdyby nie dodatki? To one sprawiają, że wnętrze staje się spójne. Do najmodniejszych trendów należą obecnie postarzane wyroby z gliny, kolorowe szkło oraz ceramika dekoracyjna. Hitem są rysy i spękania oraz niezbyt regularne kształty. Do tego okrągłe lustra, osłonki na doniczki oraz owalne dywany. 

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *