Sztuka i użyteczność | Wszystko, co powinniście wiedzieć

Oczyszczacz powietrza – co warto o nim wiedzieć?

Alarmy smogowe w Polsce w ostatnim czasie są coraz częstsze, tak samo jak wzrastająca liczba osób dotkniętych alergiami wziewnymi. Dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz chociaż w domu oddychać czystszym powietrzem, są oczyszczacze powietrza. Klasyczne urządzenie tego typu wyposażone jest w wentylator oraz kilka rodzajów filtrów powietrza. Na rynku jest coraz więcej oczyszczaczy wielu marek o różnych parametrach – na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu, żeby służył nam jak najlepiej?

Najważniejsze parametry

Najważniejszymi parametrami, na jakie warto zwrócić uwagę podczas zakupu są:

  • filtr węglowy
  • system czujników jakości powietrza,
  • generator jonów
  • tryb nocny
  • funkcja nawilżania

Oczyszczacze powietrza – co filtrują?

Przed zakupem tego sprzętu, warto wiedzieć, co ono właściwie filtruje. Większość tego rodzaju urządzeń posiada filtry HEPA, usuwające ponad 99% pyłów z niskiej emisji. Dzięki temu, filtrują powietrze z groźnych dla zdrowia człowieka pyłów PM 2.5 i PM 10.
Ponadto, pomagają oczyścić powietrze z nieprzyjemnych zapachów, takich jak zapach zwierząt czy dym papierosowy. Bardziej profesjonalne filtry potrafią również usunąć z powietrza grzyby, wirusy oraz roztocza. Niektóre z nich posiadają także funkcję nawilżacza, która pozwala kontrolować poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu i utrzymywać go na najbardziej optymalnym poziomie 40-60%. Osoby wykorzystujące tę funkcję, zauważyły znaczą różnicę w oddychaniu.

Czy oczyszczacz sprawdzi się dla każdego?

Oczyszczacze powietrza są zasadniczo skierowane do wszystkich osób, którym zależy na poprawieniu jakości wdychanego w mieszkaniu powietrza. Szczególnie przyniosą ulgę osobom mieszkającym w zanieczyszczonych miastach, a także alergikom oraz osobom, które cierpią na choroby płuc, gdyż oczyszczacz jest w stanie wyeliminować znaczną część kurzu z powietrza. Warto go również używać podczas sezonu grzewczego, gdyż to właśnie wtedy ilość pyłów w powietrzu jest bardzo duża.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes