Metody elektryczne badania szczelności dachu

Podczas przeglądu okresowego budynku należy m.in. sprawdzić, czy hydroizolacja na dachu jest szczelna i dobrze spełnia swoja funkcję. Jak to zrobić?

Jednym ze sposobów badania szczelności dachu jest pomiar parametrów elektrycznych dachu. Istnieje kilka sposobów ich sprawdzania:

  • Metoda potencjału pola – na etapie wykonania dachu zainstalowane zostają przewody
    podłączone do generatora impulsów elektrycznych. Przed wykonaniem pomiaru powierzchnia dachu zostaje polana wodą, co zapewnia przewodzenie impulsów. Następnie po mokrej powierzchni porusza się technik z przenośnym miernikiem, który wskazuje kierunek ich przepływu. Lokalizacja nieszczelności dachu następuje w momencie, w którym miernik zaczyna pokazywać przepływ ładunków ze wszystkich kierunków do jednego punktu. Oznacza to, że w tym właśnie miejscu występuje przeciek. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku dachów odwróconych, zielonych, balastowych, ponieważ – aby ustalić miejsce nieszczelności – nie trzeba usuwać warstw znajdujących się na hydroizolacji.
  • Metoda pojemnościowa – próba szczelności dachu wykonywana za pomocą sond kondensatorowych mierzących pojemność elektryczną materiałów pod pokryciem dachowym.
    Inną pojemność mają materiały suche, a inną, znacznie wyższą – mokre. Metoda ta oparta jest na zjawisku indukcji elektromagnetycznej i jest bezinwazyjna tzn. nie wymaga przebijania izolacji. Jest tania i prosta do wykonania niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych.
  • Metoda konduktometryczna – polega na zbadaniu przewodności elektrycznej materiałów, która rośnie wraz ze wzrostem ich wilgotności. Poprawne wykonanie badania tą metodą wymaga przebicia warstwy dachu przez sondy pomiarowe. Z tego powodu takie badanie rzadko jest wykonywane.

Poprawna konserwacja dachu polega na regularnym kontrolowaniu jego szczelności. Najlepiej robić to raz na rok, aby wykryć nawet niewielkie przecieki. Ich zdiagnozowanie i szybka naprawa pozwoli uniknąć wysokich kosztów poniesionych na naprawę dachu.

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *