Jak działają płytowe wymienniki ciepła?

Płytowe wymienniki ciepła to urządzenia, współpracujące z dwoma niezależnymi od siebie mediami, bezkontaktowo zmieniając poziom ciepła w nich panujący. Z tego też powodu, wykorzystuje się je zarówno w chłodzeniu, jak i ogrzewaniu. Wymienniki, dzięki swojej praktyczności i niezawodnemu działaniu, znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jako przykład mogą tu posłużyć zakłady cukiernicze, farmaceutyczne, a nawet zagraniczne elektrownie atomowe, w których wymienniki ciepła usprawniają działanie układów chłodzenia. Urządzenia te są także elementem systemów chłodzących, montowanych w układach napędowych statków.

Budowa i działanie płytowych wymienników ciepła

Jak wskazuje nazwa, płytowe wymienniki ciepła opierają swoje działanie na stalowych płytach, między którymi przepływają płyny, umożliwiające wymianę ciepłoty. Pomiędzy płytą stałą, zwaną też czołową, a dociskową umieszczona została seria mniejszych płyt. Wykonane są one z cienkich, lecz wytrzymałych, warstw stali kwasoodpornej. Bezproblemowy przepływ płynu zapewniają specjalne otwory, wycięte w pofałdowanej powierzchni płyt. Kluczowym elementem wymienników są także uszczelki, które nie tylko zapewniają szczelność całej konstrukcji, ale też odpowiadają za przekierowywanie medium do właściwych kanałów.
Ta specyficzna konstrukcja jest głównym powodem, dla którego wymienniki ciepła oparte na płytach są tak popularne. Ponieważ przepływające płyny poruszają się po wyznaczonych ścieżkach, nie ma tu mowy o przecinaniu się ich dróg, co prowadziłoby do mieszania się cieczy. Całość uszczelniają specjalnie zaprojektowane śruby ściskające.
Także wyżej wspomniana, pofałdowana powierzchnia nie jest tu bez znaczenia – zwiększa ona turbulencję przepływu, gwarantując lepszy przepływ ciepła oraz zwiększoną wytrzymałość na różnice ciśnienia. Dobry przepływ ciepła zapewniają jednocześnie cienkie płyty, stanowiące trzon wymienników.

A co z przeglądami?

Chociaż płytowe wymienniki ciepła to urządzenia niezawodne i proste w czyszczeniu, nie należy bagatelizować konieczności regularnych przeglądów. Większa ilość zanieczyszczeń na płytach blokuje bowiem przepływ ciepła, a w najgorszych wypadkach – nawet poważnych uszkodzeń. Jeśli zależy nam zatem na jak najefektywniejszej pracy wymienników, nie zapominajmy o tym, aby regularnie zaglądać do ich wnętrza.

Author: Le Corbusier