Etapy projektowania obiektów hotelowych

Jak wygląda praca architekta w kwestii stworzenia projektu hotelu? Wszystko zależy od wymagań stawianych przez klienta oraz przeznaczenie, skalę danego obiektu. Realizowanie wizji składa się z kilku kluczowych etapów, które pozwalają na prawidłowe sporządzenie planu. Każdy projekt daje możliwość stworzenia niebanalnego wnętrza, które będzie wyróżniać się na tle innych konkurencyjnych rozwiązań.

Spójność koncepcji pod względem praktyczności i elegancji

Projektowanie obiektów hotelowych rozpoczyna się od spotkania z klientem. Podczas etapu zapoznania się obu stron ustalane są możliwości danego budynku, które zostaną przyrównane do oczekiwań pokładanych przez zleceniodawcę. W dalszej kolejności architekt szczegółowo i w sposób przemyślany wykonuje szkice oraz projekty techniczne, przy czym ma na uwadze wszelkie propozycje klienta. Projektowanie hoteli musi spełniać także standardy przepisów obowiązujących w polskim prawie. Na kolejnym spotkaniu z przyszłym właścicielem budynku przedstawiana jest prezentacja wstępnych założeń. To moment na wprowadzenie ewentualnych uwag przed rozpoczęciem budowy.

Projektowanie hotelu w „namacalnej” formie

Po omówieniu podstawowych kwestii projektowanie obiektów hotelowych może przejść do najprzyjemniejszego etapu, a mianowicie przedstawieniu koncepcji w formie komputerowej wizualizacji. Zleceniodawca w ten sposób pozna faktyczny wygląd swojej przyszłej inwestycji. Także w tej fazie istnieje możliwość dokonania kolejnych poprawek, które wcześniej nie zostały zauważone. Po zatwierdzeniu, projekt małego hotelu czy też dużego może zostać zrealizowany. Wykonanie danego zlecenia to pierwszy krok do sukcesu dla przyszłego hotelarza. Po powstaniu konstrukcji budynku można przystąpić do realizacji pomysłów znajdujących się wewnątrz pomieszczeń.

Ergonomia i komfort użytkowania pomieszczeń hotelowych

Zwrócenie się do specjalisty w kwestii projektowania wnętrz jest jedynym sposobem na to, aby cały proces odbył się zgodnie z zasadami. Nie należy kierować się jedynie modą, każde projektowanie hoteli musi odzwierciedlać charakter i osobowość właściciela oraz zamysł biznes planu. Zastosowanie rodzaju oświetlenia, wielkość pokoi oraz określone aranżacje, to podstawy dobrze zaprojektowanych wnętrz. W powstałych pomieszczeniach o błędy naprawdę łatwo, a niektóre z nich mogą sprawić kłopoty, których może nie być w stanie naprawić. Właśnie dlatego do stworzenia hotelu należy podejść z dużą rozwagą. Z tego też powodu warto poświęcić więcej czasu na dobry projekt.

Author: Le Corbusier