Sztuka i użyteczność | Wszystko, co powinniście wiedzieć

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy budowlanej?

To pytanie spędza sen z powiek każdemu, kto przymierza się do budowy domu lub przeprowadzenia kapitalnego remontu. Jak dobrać ekipę, która będzie nie tylko tania, ale również efektywna? Na co zwracać uwagę, żeby zatrudnione osoby nie okazały się podobne do bohaterów znanego kiedyś programu o jakże jednoznacznym tytule „Usterki”?

Grunt to dobre rozeznanie

Pierwszym krokiem w wyborze doskonałej ekipy budowlanej powinno być dobrze przeprowadzone rozeznanie. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej. Warto pamiętać, że dobrzy specjaliści często są bardzo rozchwytywani i nie mają czasu na nagłe zlecenia. Najlepszą porą do zrobienia „researchu” jest zima – większość budowlańców ma wtedy wolne.

Najkrótszą drogą do zdobycia namiaru na jakąś porządną ekipę jest wypytanie znajomych. Dzięki temu nie tylko usłyszymy opinię zaufanych nam osób, ale zobaczymy również efekty pracy budowlańców.

W przypadku firmy znalezionej w Internecie warto zapytać o referencje z poprzednich stanowisk pracy. Przykładowo można udać się na miejsce już wybudowanych przez tę ekipę budynków lub takich, które dopiero są w jej trakcie.

Cennym źródłem informacji na temat ekip budowlanych są fora internetowe oraz producenci materiałów budowlanych, którzy bardzo często dysponują listą certyfikowanych wykonawców.

Szczegółowy wywiad

Gdy już skontaktujemy się z jakąś firmą, warto zapytać o kosztorys i przedmiar prac.

Przed powierzeniem zlecenia powinniśmy wypytać także o inne, równie znaczące kwestie. Jedną z nich powinna być znajomość technologii. Pytamy o nią szczególnie wtedy, gdy oczekujemy wykorzystania podczas budowy czegoś nietypowego np. drewnianych beli. Nie każda ekipa specjalizuje się w danej dziedzinie. Często posiadanie wiedzy nie idzie w parze z doświadczeniem, co znacząco może wpłynąć na długość wykonywania zlecenia.

Drugą istotną kwestią, którą należy poruszyć z potencjalną ekipą budowlaną, jest zaplecze techniczne. Oczywiście trudno spodziewać się, aby firma dysponowała własnym dźwigiem, ale już posiadanie sprzętu do przewożenia chociażby zaprawy będzie istotnym atutem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes