Jak zorganizować pracę na placu budowy?

Przedsiębiorstwa budowlane zazwyczaj mają swoją siedzibę w jednym z większych, polskich miast, ale obszar ich działania obejmuje całe terytorium kraju. Jak zorganizować pracę kilkudziesięcioosobowego zespołu w mieście, w którym firma nie ma stałej siedziby?

Biuro budowy

Koszty wynajmu powierzchni biurowych przez kilka lub kilkanaście miesięcy, w ciągu których prowadzona jest budowa, należy liczyć w dziesiątkach tysięcy złotych. Warto się zastanowić, czy nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na wynagrodzenie dla pracowników, a na pomieszczenia do pracy wynająć bądź zakupić kontenery biurowe. Są to wolnostojące, stabilne konstrukcje przeznaczone do użytkowania bez żadnych wcześniejszych przygotowań. Wyposażone są w instalację elektryczną, bezpieczniki i gniazdka. Mają zamontowane oświetlenie sufitowe i gotową wykładzinę PCV na podłodze. Z producentem można ustalić liczbę i rozmieszczenie okien oraz drzwi. Kontenery są tak zaprojektowane, by kierownicy robót budowlanych i prac instalacyjnych mieli dobre warunki do pracy i nie doświadczali negatywnych skutków niesprzyjającej pogody.

Pomieszczenia dla pracowników

Przez cały okres trwania budowy pracownikom można zaproponować kontenery mieszkalne jako miejsce do wypoczynku po całym dniu pracy. Pomieszczenia mają podstawowe wyposażenie – drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, okna, instalacje elektryczną i sanitarną. Ich zaletą jest możliwość ustawienia w dowolnym miejscu w pobliżu placu budowy tak, by robotnicy nie musieli pokonywać długiej drogi na miejsce pracy. Ze względów higienicznych można osobno ustawić kontenery sanitarne standardowo wyposażone w kabinę WC z umywalką oraz prysznice i brodziki. Każdy w kontenerów jest docieplany – izolację cieplną można dobrać w zależności od lokalizacji, pory roku i warunków klimatycznych. W razie potrzeby można wydzielić osoba przestrzeń dla kobiet, a osobną dla mężczyzn.

Inwestycja w kupno kontenerów lub ich wypożyczenie pozwoli na dotrzymanie budżetu budowy. Warto zatem rozważyć tę formę organizacji pracy.

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *