Zieleń na dachu

Coraz większą popularnością cieszą się zielone tarasy położone na płaskich dachach warszawskich biurowców i galerii handlowych. W jaki sposób się je tworzy i co należy o nich wiedzieć?

Proces, w którym w Warszawie powstają dachy odwrócone, składa się z kilku etapów:

  • zagruntowanie specjalnie wyprofilowanego podłoża o spadku minimum 1%, dzięki któremu odprowadzana jest woda z całej połaci dachu. Po zagruntowaniu podłoża należy pozostawić je do przeschnięcia
  • krycie dachów papą termozgrzewalną – polega na połączeniu dwóch warstw papy podkładowej za pomocą palnika gazowego podłączonego do butli LPG
  • ułożenie izolacji termicznej; do tego celu najczęściej używa się płyt ze styropianu ekstradowanego ze względu na ich wytrzymałość mechaniczną, właściwości izolacyjne i niską nasiąkliwość. Zazwyczaj układa się dwie warstwy płyt z przesunięciem górnej warstwy względem dolnej tak, by uniknąć „klawiszowania”
  • ułożenie warstwy geowłókniny
  • przykrycie warstwą żwiru o grubości minimum 5 cm, która gwarantuje dociążenie warstw styropianu, zwłaszcza przy narożnikach i na obrzeżach dachu

    albo

  • położenie warstwy wykończeniowej w postaci warstwy ziemi albo maty wegetacyjnej.

Zazielenienie może mieć charakter:

  • ekstensywny – polega na rozłożeniu na powierzchni dachu maty z zakorzenioną, niską roślinnością niewymagającą intensywnej pielęgnacji. Montaż systemu jest szybki, a efekty widoczne są od razu.
  • intensywny – uprawianie dowolnej roślinności na grubej warstwie humusu

Niezależnie od zastosowanego systemu należy zastosować specjalną wkładkę przeciwkorzenną zabezpieczającą warstwę hydroizolacyjną przed przerastaniem korzeni.
Na koniec warto zaznaczyć, że w przypadku płaskich powierzchni duże znaczenie ma odśnieżanie dachów tak, by zalegający śnieg nie obciążał zanadto konstrukcji. Na szczęście zimy w Warszawie w ostatnim czasie były dość łagodne i w żadnym budynku nie dochodziło do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu osób i budynków.

Author: Le Corbusier