Zabezpieczanie konstrukcji budynków z wielkiej płyty

Polskie budownictwo miewało okresy świetności, ale były również dekady, w których popełniano wiele błędów. Które pomysły nie były trafione i jak obecnie naprawia się pomyłki z przeszłości?

Kotwy
Osiedla bloków zbudowanych z wielkiej płyty są jedną z wielu pamiątek, jakie pozostały po PRL-u. Wysokie i toporne, zazwyczaj 10-piętrowe, budynki powstałe z myślą o ludności wiejskiej napływającej do miast kryją w sobie setki, jeśli nie tysiące, mieszkań, a wraz z nimi wiele ludzkich dramatów i tajemnic. Budowane w latach 60. ubiegłego wieku szybko i sprawnie, choć czasami dość niedbale, czasy świetności mają już za sobą. Na zewnętrznych ścianach pojawiają się coraz silniej zarysowane pęknięcia, które z czasem mogą zagrażać konstrukcji całego budynku. Na szczęście inżynierowie budownictwa szybko znaleźli sposób, by temu zaradzić. W strategicznych punktach ściany budynku, wytyczonych na podstawie wnikliwych analiz i obliczeń, umieszczane są kotwy. Są to stalowe łączniki wzmacniające konstrukcję budowli z wielkiej płyty. Najpierw odbywa się wiercenie otworów w ścianie zewnętrznej, a potem mocowanie w nich kotew, co jest jednym z bardziej ekonomicznych sposób zabezpieczenia stabilności budynków z płyt trójwarstwowych.

Iniekcje
Innym sposobem na wzmocnienie konstrukcji bloków wielkopłytowych jest naprawa betonu. Zazwyczaj przeprowadza się jego hydroizolację, a jednym z pierwszych polskich miast, w którym zaczęto stosować tę metodę, jest Białystok. Konstrukcję budynku wzmacnia się przy użyciu materiałów hydrofobowych – żeli akrylowych albo żywic poliuretanowych. W ten sposób również się je osusza oraz uszczelnia. Metoda ta ma zastosowanie również w przypadku obiektów zabytkowych i pofabrycznych, adaptowanych na cele handlowo-usługowe.

Na wydziałach budownictwa każdej szanującej się politechniki uczy się studentów rozwiązywania problemów związanych z osłabieniem konstrukcji budynków. A także projektowania takich budowli, których użytkowanie nie powinno w przyszłości przysparzać tylu kłopotów, co obecnie bloki z wielkiej płyty.

Author: Le Corbusier