Sztuka i użyteczność | Wszystko, co powinniście wiedzieć

Jak wybrać kolor ścian w mieszkaniu?

Jeszcze do niedawna, problem dobrania odpowiedniego koloru ścian właściwie nie występował. Jedyną wybieraną bowiem barwą był biały. Czasy jednak się zmieniły i wygląd naszych pomieszczeń zależy wyłącznie od naszej fantazji. Także ściany możemy dowolnie malować, łącząc nawet z pozoru niepasujące do siebie odcienie. Im większy wybór jednak, tym trudniej jest podjąć decyzję. O czym zatem warto pomyśleć, aby nie żałować, że właśnie taki, a nie inny kolor znalazł się na naszych ścianach?

Przeznaczenie pomieszczenia

Dobierając kolory ścian, w pierwszej kolejności należy pomyśleć o przeznaczeniu pokoju, który oddzielają. Jeśli w pomieszczeniu ma znajdować się sypialnia, zdecydowanie powinna mieć inny kolor ścian, niż chociażby pokój dziecka. O ile w tym drugim królują kolory pastelowe: zielenie, niebieskie, róże i beże, to w drugim wiele, osób stawia raczej na czerwień lub bordo.

Wydzielanie przestrzeni w pomieszczeniu

Pomalowanie ścian może w prosty sposób pomóc wyznaczyć strefy o różnorodnym przeznaczeniu w jednym i tym samym pokoju. Sprawdzi się to szczególnie wtedy, kiedy jeden duży pokój ma spełniać wiele funkcji. Pomalowana mocniejszym kolorem ściana możne stanowić tło dla kącika przeznaczonego do pracy, wydzielonego w sypialni lub salonie.

Podejście zgodne z poradami psychologów

Każdy, komu zależy nam tym, aby czuć się naprawdę komfortowo w swoim mieszkaniu, powinien zastanowić się nad wpływem kolorów na samopoczucie. Psychologowie zalecają, aby w sypialni użyć raczej barw stonowanych, które będą dawać poczucie spokoju i wyciszenia. Kolory ciepłe zalecane są natomiast w kuchni oraz jadalni. Podobno mogą pobudzać trawienie i działać energetyzująco. Ich wpływ działa motywująco na niejedną osobę. Psychologowie nie polecają jednak barw tak intensywnych osobom z podwyższonym ciśnieniem, gdyż potrafią one bowiem wzbudzać agresję i irytację. Pamiętajmy też o tym, aby uwzględnić nasze prywatne preferencje: jeśli wyjątkowo nie lubimy jakiegoś koloru, nie powinniśmy decydować się na niego, tylko ze względu na porady ekspertów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes