Wszystko co powinieneś wiedzieć o renowacji posadzki, zanim rozpoczniesz prace

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo posadzki przemysłowe są ważne na terenie magazynów, hal i innych obiektów przemysłowych. Poprawnie wykonana nawierzchnia musi należycie przenosić wszelkiego rodzaju obciążenia, zarówno mechaniczne, termiczne, jak i chemiczne. Niezbędna wiedza na temat wykonania posadzki w chwili obecnej jest kluczowa, aby cieszyć się niezawodnością podłoża przez wiele lat.

Wymagania stawiane posadzkom przemysłowym

Zazwyczaj posadzki przemysłowe znajdujące się m.in. w chłodniach, centrach logistycznych zwracają swoją uwagę, gdy zostaną niedbale zaprojektowane lub ich stan doprowadzi do niebezpiecznego wypadku. Renowacja posadzek przemysłowych to kosztowny zabieg, ale na szczęście można uniknąć tych wydatków na rzecz odpowiedniej dbałości już na etapie planowania inwestycji.

Właściwości, które powinno posiadać podłoże obiektu przemysłowego to zwiększona odporność na ścieranie, uderzenia czy intensywność, zgodnie z przeznaczeniem. Intensywność eksploatacji nie będzie miała znaczenia w przypadku, gdy np. zbyt ciężkie pojazdy będą ją użytkować codziennie. Wówczas renowacja posadzek przemysłowych prędzej czy później będzie konieczna do wykonania. Ponadto należy zadbać o jej odpowiednią szczelność oraz antypoślizgowość, co pozwoli na utrzymanie nawierzchni w czystości.

Dobrze zaprojektowana posadzka, to wytrzymała posadzka

Poprawnie wykończona posadzka i wykonana z najwyższej jakości wyrobów budowlanych to gwarancja zwiększonej wytrzymałości wierzchniej warstwy. Nie bez przyczyny wiedza oraz doświadczenie w tym przypadku jest bardzo istotne, w przeciwnym razie renowacja posadzek przemysłowych w przeciągu nawet kilku miesięcy może zburzyć zaplanowany budżet. Nasuwa się więc pytanie, jak należy wykonać prawidłowo posadzkę?

Nawierzchnia będzie wytrzymała, jeśli zbrojenie zostanie wykonane w sposób tradycyjny lub za pomocą zbrojenia rozproszonego. Posadzka powinna być odporna na ścieranie oraz na pylenie, tak aby kurz nie przynosił strat w prowadzonej działalności czy niekorzystnie wpływał na zdrowie użytkowników. Istotna jest szczelność podłoża, aby jakikolwiek płyn nie wpijał się w głąb płyty, tworzył trwałe plamy czy inne zabrudzenia. Nawierzchnia musi być też odporna na substancje chemiczne, tak aby żaden kwas nie spowodował nieodwracalnej skazy posadzki. Szczególnie łatwa jest konserwacja, czyszczenie nie wymaga dużego nakładu sił, a także nie ma konieczności zamawiania firm sprzątających.

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *