Wiosenna przemiana – drewniany taras

Zimowa pora to czas, kiedy zwykle mamy już za sobą prace remontowe i rozmaite działania w obrębie nowo budowanego bądź odnawianego domu. Jednocześnie jest to idealny moment, by zacząć odkładać nieco ze swoich finansów i znaleźć pomysł, jak urozmaicić i uatrakcyjnić domową bądź przydomową przestrzeń, na wiosnę. Coraz więcej osób podejmuje się wyzwania stworzenia drewnianego tarasu. Wpływa na to fakt jego uniwersalności, użyteczności, ale i wyjątkowego efektu wizualnego, jaki można uzyskać z pomocą pięknych, drewnianych desek.

Najprostszym rozwiązaniem jest powierzenie ów zadania w ręce fachowców. Pozostawienie montażu i wykonania tym, którzy potrafią doradzić względem wyboru desek tarasowych, a następnie sprawnie i szybko wykonają całą konstrukcję. Nie brakuje jednak osób, które chętnie podejmują się wyzwania na własną rękę. Dla oszczędności, ale i własnej satysfakcji. Samodzielna praca wymagać będzie czasu. Nie obejdzie się również bez wiedzy i umiejętności, ale efekty końcowe z pewnością są tego warte.

Drewniany taras cieszyć będzie przez cały rok, zagwarantuje estetykę i trwałość na lata użytkowania, jeśli zadbamy o prawidłowy montaż. A ten może się odbywać na tłuczniu bądź na betonie. Nie mniejsze znaczenie ma wybór desek tarasowych. Na drewniane konstrukcje tego typu najlepiej nadają się deski sosnowe bądź świerkowe, które są impregnowane ciśnieniowo. Impregnowane bądź bejcowane są z kolei deski dębowe. Dla osób, które szukają czegoś nieco odmiennego, dobrym pomysłem będzie drewno egzotyczne, a tu do wyboru są deski podłogowe wykonane z drzew, takich jak tek, bangkirai lub massaranduba, a także deski tarasowe ryflowane. Drewno krajowe oraz zagraniczne służy kolejno do wykonania elementów tarasowych z deszczułek.

Chcąc budować taras drewniany należy zrezygnować z drewna olchowego, które wygina się i jest podatne na działanie wilgoci, drewna bukowego kompletnie nieodpornego na wilgoć oraz niektórych gatunków egzotycznych, jak chociażby samby, kolejno ulegającej deformacjom pod wpływem działania wilgoci.

Author: Le Corbusier