Wentylacja grawitacyjna, a rekuperacja

Budując lub remontując dom trzeba się zmierzyć z tematem wentylacji. Dobrze wentylowane pomieszczenia mają wpływ zarówno na:

  • Zdrowie i bezpieczeństwo
  • Komfort użytkowania i codziennego funkcjonowania
  • Koszty ponoszone za zużytą energię do ogrzewania pomieszczeń

Skuteczna wentylacja jest szczególnie ważna przy ogrzewaniu gazowym czy olejowym, kiedy to może dojść do zatruć, zaczadzeń. Istotna dla wymiany powietrza, dla domowników, oraz w przypadku alergików i narażonych na alergie małych dzieci.

Wentylacja grawitacyjna

Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem jest wentylacja grawitacyjna. Powietrze jest naturalnie wtłaczane do pomieszczeń i wyciągane poprzez kominy wentylacyjne, zgodnie z fizycznym prawem grawitacji. By metoda była skuteczna, kominy wentylacyjne muszą być wyciągnięte na odpowiednią wysokość ponad dach, okna, drzwi, kratki wentylacyjne rozszczelnione, umożliwiając napływ i wymianę powietrza.

Wentylacja mechaniczna

Coraz częściej stosowana jest również metoda wentylacji mechanicznej, polegająca na wymianie powietrza przy wykorzystaniu ciepła pochodzącego z wcześniej ogrzanego, choć już zanieczyszczonego powietrza znajdującego się wewnątrz budynku. Jednym słowem zimne, czyste powietrze z zewnątrz, wtłaczane przez rekuperator do wewnątrz, przejmuje ciepło od ogrzanego, „zużytego” powietrza, które ma zostać wypompowane z mieszkania.

Zastosowana rekuperacja w domu przynosi oszczędności dla domowego budżetu. Koszty energii potrzebnej do ogrzewania, przy wentylacji grawitacyjnej są większe, poprzez ciągłe ogrzewanie nowych napływających mas chłodnego powietrza. Rekuperacja pozwala odzyskiwać ciepło i w efekcie zmniejsza zapotrzebowanie energii, potrzebnej do ogrzania zimnego powietrza.

Dzięki filtrom zastosowanym w urządzeniach przeznaczonych do rekuperacji w domu, stan powietrza jest lepszy niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Ma to szczególne znaczenie w okresach, kiedy poziom smogu w powietrzu przekracza dopuszczalne normy, a wietrzenie pomieszczeń jest wręcz niewskazane.

Author: Le Corbusier