Czy urbanizacja jest taka zła?

Niektórzy sprzeciwiają się urbanizacji i z niepokojem wypunktowują jej negatywne aspekty. Czy słusznie?

Długa droga na wieś
Czasem zdarza się, że, aby na dobre wyjechać z miasta, trzeba pokonać kilkanaście kilometrów. Po opuszczeniu granic administracyjnych metropolii, długo jeszcze trzeba podróżować, by trafić na prawdziwie wiejski krajobraz. Kilometrami ciągną się tereny zurbanizowane, a wraz z nimi magazyny, fabryki, centra handlowe i domy na sprzedaż. Poznań jest tego dobrym przykładem. Na zachód od niego tereny podmiejskie obfitują w przykłady architektury przemysłowej i mieszkaniowej, a między metropolią a miastami satelickimi nie ma na ogół pól uprawnych ani innych terenów rolniczych. W okresie letnim zamiast prac polowych trwa intensywna budowa domów i infrastruktury niezbędnej do życia ich przyszłym właścicielom. Z jednej strony należy się cieszyć, że Poznań tak się rozrasta, a w jego okolicy prężnie rozwija się przemysł. Z drugiej jednak strony dzieje się to kosztem przyrody i, niekiedy, mieszkańców, którzy muszą tracić wiele czasu, aby wyjechać za miasto.

Korzyści z mieszkania poza miastem
Dlatego też część osób decyduje się na mieszkanie poza granicami Poznania. Czekają na nich atrakcyjne i nowoczesne domy szeregowe położone w ładnej, zielonej okolicy. Nie muszą już tracić czasu – wystarczy, że wyjdą z domu, by za chwilę znaleźć się w lesie lub nad jeziorem. Mieszkając w Poznaniu nie mieliby takiej możliwości. Ewentualną przeszkodą mogą być godziny spędzone podczas dojazdu do miasta. Ale przecież nie każdy pracuje na etacie w biurze – są osoby wykonujące pracę w domu, a z tą zawsze łatwiej się uporać, gdy ma się ładny widok za oknem. Poza tym część społeczeństwa jest nieaktywna zawodowo, choćby mamy opiekujące się w domach dziećmi. Nie trzeba nikogo przekonywać, że poza miastem mają ku temu lepsze warunki, choćby ze względu na zdrowsze powietrze.

Urbanizacja niesie ze sobą sporo zagrożeń. Łatwiej je dostrzec osobom, które wychowywały się w małych miasteczkach albo na terenach wiejskich. Jednak tego, pozytywnego z uwagi na rozwój gospodarki, zjawiska nie da się powstrzymać. Można tylko próbować zająć wobec niego takie stanowisko, które uchroni nas przed negatywnymi konsekwencjami.

Author: Le Corbusier