Jaki typ dachówki wybrać?

Wybór rodzaju dachówki jest wręcz nieograniczony. Istnieje ich tak wiele, że podzielono je na kilka osobnych kategorii. Zapoznanie się z nimi z pewnością ułatwi nam dokonanie wyboru tej jednej jedynej, która będzie pięknym zwieńczeniem naszego dachu.

Podział ze względu na materiał, z którego wykonano dachówkę:

  • dachówki ceramiczne – wykonane są z wypalanej w wysokiej temperaturze gliny (czyli ceramiki); charakteryzuje je odporność na uszkodzenia, trwałość i długoterminowość oraz szeroka paleta kolorów
  • dachówki cementowe (betonowe) – poza betonem zawierają warstwę szkliwa ceramicznego, która łudząco przypomina powierzchnię dachówki ceramicznej; niestety w odróżnieniu od niej dachówka betonowa jest znacznie mniej trwała, ale za to stosunkowo lekka i tania.

    W przypadku dachówek ceramicznych i cementowych możemy wyróżnić ich podtypy ze względu na rodzaj natężenia połysku ich zewnętrznej warstwy wykończeniowej:

    • Dachówka naturalna – jej powierzchnia jest matowa
    • Dachówka angoba – jej wykończenie jest półmatowe
    • Dachówka angoba szlachetna – odznacza ją dość wyraźny połysk
    • Dachówka glazura – charakteryzuje ją wysoki połysk

    Podział ze względu na kształt:

    • Dachówka karpiówka- jest gładka i pozbawiona żłobień; układa się ją metodą „jedna na drugą”
    • Dachówka zakładkowa –posiada pojedynczy lub podwójny zamek i jest bardzo wydajna
    • Dachówka zakładkowa przesuwna – posiada zamki, które łatwo się dopasowują, dzięki czemu można ją wykorzystać do budowy skośnego dachu
    • Dachówka tradycyjna – nadaje stropowi tradycyjny wygląd

    W ramach tych czterech kategorii można wymienić również: karpiówki, esówki, marsylki, dachówki renesansowe, romańskie, płaskie oraz mnich-mniszki.

    Typ dachówki, a rodzaj dachu

    Dachówek jest naprawdę bardzo wiele, dlatego ciężko sprecyzować jaki typ najlepiej zastosować do określonego rodzaju dachu. Przede wszystkim jest to zależne od preferencji osoby decyzyjnej. Można jednak pokusić się o drobne uogólnienie.

    Proste dachy nowoczesnego budownictwa najczęściej zwieńczane są dachówką zakładkową lub zakładkową przesuwną. Ich wyraźna faktura nada wrażenie geometrycznego rytmu, dzięki czemu przełamie monotonię płaskiego dachu.

    Dachy z pokaźną ilością różnego typu załamań powinny być wykończone karpiówką, gdyż jej zamki łatwo dostosowują się do nieregularnych linii dachu.

    Tradycyjny dach zwykle zdobi mnich-mniszka, karpiówka oraz dachówka romańska.

Author: Le Corbusier