Trendy w budownictwie

Pojęcie mody dotyczy nie tylko kwestii związanych z fryzurą i ubiorem czy kulturą masową. Określone tendencje panują także w poszczególnych branżach: motoryzacji, turystyce, nauce języków obcych, a także w budownictwie.

Przed rozpoczęciem budowy

Osoba lub rodzina, którą czeka budowa domu, zastanawia się nad kilkoma ważnymi kwestiami. W jaki sposób sfinansować budowę? Na jaki dom się zdecydować – parterowy czy piętrowy? A może rozważyć poddasze użytkowe? Jak powinien wyglądać ten budynek i gdzie znaleźć dobrych specjalistów sporządzających projekty domów? To dopiero początek pytań, gdyż trzeba jeszcze zadecydować o rozmieszczeniu poszczególnych pomieszczeń w budynku tak, aby każdy miał własny pokój. Zastanowić się, czy będzie potrzebny garaż podziemny, czy lepiej zostawić więcej miejsca na suterenę, spiżarnię, kotłownię i piwnicę? Od pewnego czasu popularne są domy energooszczędne, a przepisy prawa budowlanego nakładają na osoby prywatne obowiązek minimalizowania ryzyka utraty ciepła w nowo powstających nieruchomościach. Należy zatem rozważyć, jak sprostać tym wymogom i z jakimi kosztami może się to wiązać.

Miejsce budowy
Powszechnie panującą modą jest również zwyczaj budowania domów jednorodzinnych nie na przedmieściach, ale w mniejszych miejscowościach sąsiadujących z metropoliami. Lub też w miasteczkach atrakcyjnych turystycznie. W tym jednak przypadku koszty zakupu działki budowlanej mogą być nieco wyższe. Możliwe, że trudniej też będzie uzyskać pozwolenie na budowę, zwłaszcza jeśli miejsce na nią przeznaczone znajduje się na terenie parku krajobrazowego. W praktyce budowlanej można również zauważyć upodobanie projektantów i inwestorów do dużych, przeszklonych powierzchni. Mogą być to wysokie okna sąsiadujące z wyjściem na taras albo duże otwory okienne znajdujące się bardzo blisko siebie na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach. Czasem nawet stykające się krawędziami. Być może wygląda to efektownie, rozjaśnia wnętrze domu i sprzyja jego nagrzewaniu (w przypadku okien skierowanych na południe). Ale nie jest to rozwiązanie zbyt praktyczne, gdyż przyczynia się do dużych strat ciepła w budynku.

Nie wszystko co modne, jest korzystne dla użytkownika. Zamiast modą warto się zatem kierować zdrowym rozsądkiem.

Author: Le Corbusier