Termoizolacja pianką PUR

Termoizolacja odgrywa ważną rolę w każdym projekcie domu całorocznego, gdzie odpowiedni poziom ciepła wewnątrz jest istotny dla komfortu i możliwości mieszkaniowych w sezonie zimowym. Niegdyś podstawą ociepleń domów i mieszkań była wełna oraz styropian. Obecnie wciąż stanowią one główne skojarzenie, gdy chodzi o termoizolację. Jednak w ostatnich latach znacznie popularniejszą formą ociepleń było wykorzystanie pianki PUR, czyli piany poliuretanowej.

Termoizolacja, czyli czym jest pianka poliuretanowa?

Pianka poliuretanowa (w skrócie PUR) to produkt budowlany, stanowiący materiał izolacyjny. Powstaje dzięki zachodzącym reakcjom chemicznym pomiędzy głównym składnikami – żywicą oraz utwardzaczem. Chemiczny proces sprawia, że produkt przybiera postać piany o szybko zmieniającej się formie.

Po natryskowym rozprowadzaniu pianka sztywnieje i robi się twarda, uszczelniając powłokę ścian. Mamy przede wszystkim dwa typy takiej pianki – otwartokomórkową i zamkniętokomórkową. Obie, między sobą różnią się nieznacznie, ale mają inne docelowe zastosowanie. Głównym zaletami pianki termoizolacyjnej jest wodoszczelność, paroprzepuszczalność, elastyczność czy łatwość w montażu. Niestety, do montowania wymagany jest specjalny agregat, dzięki któremu nałożymy piankę szybko i czysto.

Termoizolacja, a wybór najodpowiedniejszej pianki

Wybór pianki izolacyjnej nie jest prosty i lepiej zostawić go profesjonalistom. Wszystko w zasadzie zależy od powierzchni, z jaką pracujemy. Powinna ona stanowić barierę ochronną przed czynnikami pogodowymi, zewnętrznymi.

Musi być wytrzymała i wodoodporna, jeśli chodzi o zewnętrzne elementy – najczęściej do fundamentów, powierzchni zewnętrznych i podłóg używa się pianki zamkniętokomórkowej. Natomiast, do termoizolacji dachu najlepszym wyborem będzie pianka PUR otwartokomórkowa – paroprzepuszczalna, lżejsza. W dodatku, pianka otwartokomórkowa jest tańsza.

Koszty ocieplania pianką

Ocieplenie budynku wiąże się na pewno ze sporymi kosztami, a w przypadku wykorzystania pianki poliuretanowej koszty mogą okazać się nawet nieco wyższe. Wszystko zależy od kilku czynników – na przykład wielkość powierzchni czy grubość warstwy.

W przypadku najcieńszej warstwy (do 10 cm) to uśredniony koszt waha się między 33-40 zł/metr kwadratowy, przy grubości do 15 cm będzie to 42-50 zł za taką samą powierzchnię. Przy grubości do 30 cm koszt wzrasta już do widełek 67-80 zł/metr kwadratowy. Widać, że wzrost cenowy jest stosunkowo niewielki. Warto przemyśleć kwestię termoizolacji, by była ona najlepsza i jednocześnie najkorzystniejsza cenowo.

Author: Le Corbusier