Sposoby docieplenia budynku

Większość właścicieli budynków – wybudowanych zarówno niedawno, jak i przed kilkoma latami – staje przed koniecznością zwiększenia izolacyjności cieplnej posiadanych nieruchomości. W jaki sposób najlepiej to zrobić?

Metod docieplenia budynków jest kilka. Poniżej przedstawiono charakterystykę materiałów najbardziej popularnych w Lublinie:

Ocieplenie styropianem – jest lekki i odporny na rozrywanie oraz odkształcenia. Nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych, nawet gdy na krótko nasiąknie wodą. Po zamocowaniu na ścianie budynku może zostać pokryty dowolnym rodzajem tynku. Mimo że jest tworzywem sztucznym, nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia. Na rynku dostępny jest w różnych wersjach kolorystycznych – białej, szarej i nakrapianej.

Docieplenie wełną mineralną, która jest surowcem o doskonałych parametrach paroprzepuszczalności. Za to cena za 1m3 jest wyższa w porównaniu z ceną styropianu. Wełna również waży znacznie więcej niż styropian, przez co do jej montażu zużywa się też znacznie więcej kleju. Największą zaletą tego materiału jest duża odporność na działanie ognia i wysokich temperatur – nawet do 700 oC. Przy tym o wiele rzadziej (w porównaniu ze styropianem) jest niszczona przez gryzonie. Właśnie te właściwości wełny mineralnej sprawiają, że jest najczęściej wybierana w Lublinie do ocieplenia budynków.

Natrysk pianką poliuretanową wykonywany na wewnętrzne powierzchnie konstrukcji. Lekki materiał idealnie przylega do podłoża, niezależnie, czy jest to metal, drewno, beton, czy eternit. Zaletą tego rozwiązania jest likwidacja tzw. mostków termicznych, czego nie gwarantuje ani ocieplanie styropianem, ani wełną mineralną. Dzięki właściwościom izolacyjnym pianki PUR jej warstwa może być o połowę cieńsza od warstw pozostałych materiałów.

Wybór metody docieplenia budynku zależy od kilku czynników, które warto przedyskutować z fachowcem. Doradzając w kwestii wykonania izolacji cieplnej w budynku, powinien wziąć pod uwagę np. materiał budulcowy ściany konstrukcyjnej oraz ocenić możliwość wykroplenia się pary wodnej we wnętrzu przegród budowlanych.

Author: Le Corbusier