Sztuka i użyteczność | Wszystko, co powinniście wiedzieć

Co to są wozidła budowlane

Wozidła budowlane to sprzęt, który jest niezastąpiony na placach budów, niezależnie od wielkości przedsięwzięcia. Ich zadaniem jest przewóz dużej ilości materiałów sypkich, których nie brakuje na żadnej budowie – często są to pozostałości po rozbiórkach lub piasek czy żwir. Wozidła technologiczne wykorzystywane są także w kopalniach odkrywkowych.

Pierwsze tego typu pojazdy – zdecydowanie większe od tradycyjnych ciężarówek – konstruowano już na początku poprzedniego wieku. Przez lata ich konstrukcja była wielokrotnie zmieniana i udoskonalana, ale główny cel ich działania jest ciągle taki sam. Obecnie produkowane wozidła wyposażone są w specjalne, wzmocnione ogumienie, które pozwala im na pracę w trudnym terenie Początkowo były wykorzystywane do pracy podczas wydobywania surowców skalnych i produkcji kruszyw. Później możliwości wozideł zaczęto wykorzystywać również w innych pracach budowlanych.

Wozidła różnią się między sobą konstrukcją i dzielą się na przegubowe i sztywnoramowe. Przegubowe coraz częściej znajdują zastosowanie w kopalniach i na placach budów. Konstrukcja wozideł przegubowych polega na tym, że zarówno kabina pojazdu, jak i zespół napędowy znajdują się na przedniej ramie, a zespół ładunkowy na tylnej. Ramy połączone są ze sobą przegubem, który pozwala na wykonywanie skrętów o bardzo małym promieniu. Wozidła sztywnoramowe są tak skonstruowane, że wszystkie elementy nadwozia i podwozia osadzone są na jednej ramie, a zakręty są pokonywane poprzez skręt kół, który jest możliwy dzięki wychyleniu ich w stosunku do przodu wozidła. Te niezbędne na każdej budowie pojazdy dzielą się również ze względu na ładowność – od małych – do 30 ton, przez średnie i duże, aż do bardzo dużych i gigantów, których ładowność wynosi powyżej 230 ton. Wozidła różnią się między sobą także dopuszczalnym naciskiem. Od tego przede wszystkim zależy to, w jakich warunkach mogą pracować. Podłoże o średniej twardości jest odpowiednie do wykorzystywania wozideł, których dopuszczalne obciążenie mostu wynosi 189 do 100 kN. Do pracy na miękkim podłożu idealne będzie podwozie, którego obciążenie mostu nie przekracza 100kN. Wozidła budowlane poradzą sobie nawet na grząskim gruncie – do pracy w takich warunkach najodpowiedniejsze są te, których dopuszczalne obciążenie mostu wynosi maksymalnie 50 kN.

Producentami wozideł budowlanych są renomowane światowe firmy, w tym producenci samochodów. Obecnie produkowane wozidła są bardzo proste w obsłudze i gwarantują komfort pracy ich operatorom. Coraz powszechniej do ich produkcji wykorzystuje się nowoczesne technologie. Kabiny wyposażone są w dotykowe monitor, który wyświetla wiele informacji przydatnych kierowcy podczas pracy, jak na przykład zużycie paliwa czy dokładne dane o lokalizacji, w jakiej się znajduje. Do najbardziej zaawansowanych technologicznie można zaliczyć wozidła budowlane produkowane przez firmę Volvo. Zastosowane przez tego producenta specjalne blokady zapewniają maksymalną przyczepność kół do podłoża, co jest niezwykle ważne podczas prac w trudnym terenie. Inną wiodącą firmą produkującą wozidła budowlane jest Terex, który standardowo wyposaża swoje pojazdy w klimatyzację. Wozidła budowlane tych renomowanych firm to sprzęt, który sprawdzi się podczas najtrudniejszych prac. Mogą być wykorzystywane zarówno do lekkich, jak i trudnych zadań, jakich na placach budowy nie brakuje. Produkowane w obecnych czasach wozidła technologiczne charakteryzują się dużą niezawodnością. Z powodzeniem zastąpiły zwykłe ciężarówki, które często nie sprawdzały się w trudnych warunkach, jakie zwykle są na placach budów. Wozidło to ogólna nazwa różnego typu pojazdów. Występują one w postaci koparek, ładowarek a nawet miniwywrotek i taczek, które mają najmniejszą ładowność, ale są bardzo przydatne do transportu zarówno materiałów sypkich, jak piasek, ale też na przykład cegieł czy innych materiałów budowlanych. Mając do dyspozycji wozidła możemy mieć pewność, że wszelkie praca budowlane przebiegną sprawnie, a plac budowy zostanie oczyszczony z niepotrzebnych pozostałości.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes