Rodzaje montażu okien – co powinno zwrócić naszą uwagę?

Przyglądając się rozmaitym budowom, można stwierdzić, że inwestorzy mają świadomość tego, że tworząc budynki energooszczędne, generują mniejsze koszty. Fakt ten powinien cieszyć nie tylko osoby, które zaufały fachowcom, ale także innych ludzi, którzy zyskują na ich świadomości. Mając na uwadze fakt, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że montaż okien to jedna ze składowych powstawania energooszczędnego domu, chcemy poruszyć ten temat.

Rodzaje okien – czym różnią się od siebie okna pasywne i energooszczędne

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że prawidłowy montaż okien pozwala inwestorowi zaoszczędzić nawet do 30% energii. Warto zatem pochylić się nad tym aspektem jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Okazuje się bowiem, że bez względu na to, czy właściciel obiektu wybierze okna pasywne, czy energooszczędne, najważniejsze jest ich prawidłowe wstawienie. Tylko wtedy można mieć pewność, że współczynnik przenikania ciepła będzie na poziomie, który w specyfikacjach podał producent. Warto o tym pamiętać. Najczęściej wymienianym rodzajem montażu, który może sprostać powyższym wymaganiom, jest ten nazywany “ciepłym”. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, na czym polega.

Czym jest “ciepły” montaż okien i dlaczego warto go wybrać?

Montaż warstwowy, bo tak nazywa się inaczej wspomniany sposób wstawiania okien, jest niewątpliwie warunkiem poprawnego działania okien. Dzięki niemu można mówić o oszczędnościach, bez względu na to, czy montowane były okna pasywne, czy energooszczędne.

Każdy fachowiec powinien zdawać sobie sprawę, że sprawnie i dokładnie przeprowadzona operacja pozwala sprawić, aby szczelniej było wewnątrz, niż na zewnątrz. Podczas wykonywania zadania, fachowiec musi mieć na uwadze, że przestrzeń, jaka powstaje pomiędzy oknem a murem, musi mieć parametry izolacyjności zbliżone do tych, które mają przyległe części całej konstrukcji. Oznacza to, że powinien zwrócić szczególną uwagę na łączenie poszczególnych elementów. Ich dobre uszczelnienie sprawi, że montaż będzie można uznać za udany. Jeśli odpowiednia szczelność nie zostanie zachowana, inwestor może zauważyć, że w przestrzeniach zbiera się woda, a co gorsza – pojawia się pleśń.

Aby uniknąć powyższej sytuacji, fachowcy powinni zastosować podczas montażu nie tylko taśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne, ale także piankę termoizolacyjną. Taki montaż, zwany warstwowym, z pewnością nie będzie w przyszłości sprawiał żadnych problemów.

Wspomniany wyżej montaż pozwoli na to, aby okno “pracowało” podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Taki montaż pozwala na oszczędności nie tylko podczas zimowych dni, ale również w ciągu całego roku.

Jak zatem widać powyżej, prawidłowy montaż okien jest niezwykle ważny w całym procesie tworzenia budynku. Wbrew pozorom to on odpowiada za energooszczędność, na którą stawia wielu ludzi. Co więcej, jest ona coraz częściej wymagana także w przepisach prawa, których trzeba przestrzegać podczas budowy budynku.

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *