Prostozkranu.pl – bezpieczeństwo wody z kranu to podstawa w każdym domu!

Czym jest osmoza i jak dokładnie działa w naturalnych warunkach?

Osmoza to nic innego jak proces, który zachodzi we wszystkich organizmach żywych. Polega on przechodzeniu przez półprzepuszczalną błonę cząsteczek wody z roztworu o stężeniu mniejszym do roztworu o większym stężeniu cząsteczek. Można to bardzo łatwo zaobserwować na przykładzie eksperymentu z solą. Do jednego pojemnika umieszczamy półprzepuszczalną błonę – z jednej strony mamy wodę z dużą ilością soli, z drugiej wodę czystą. Po czasie jesteśmy w stanie zauważyć, jak poziom wody z solą wzrasta, a poziom wody czystej maleje. Spowodowane jest to tym, że membrana próbuje wyrównać poziom stężenia po obydwu stronach, dlatego woda przepływa w kierunku większego zasolenia.

Znana z filtrów do wody odwrócona osmoza – jak działa i dlaczego jest potrzebna?

Odwrócona osmoza jest naprawdę istotna, ponieważ dzięki niej możemy sprawić, że nasza woda będzie zdrowsza i pozbawiona elementów, które są niebezpieczne dla zdrowia lub życia. Działa ona przeciwnie do procesu naturalnego, zwanego osmozą, czyli wykorzystuje ciśnienie wody, aby „przepchnąć” czystą cząsteczkę wody przez membranę osmotyczną. Odwrócona osmoza oddziela od wody zawiesiny azbestu, glonów, rdzy, bakterie, metale ciężkie i wirusy. Natomiast zatrzymuje srebro, pestycydy, arsen, kadm, ołów, rtęć, herbicydy oraz molekuły organiczne takie, jak sole baru, manganu, azotu, selenu, chloru, chromu, miedzi, fluoru czy sulfatu.

Jak długo działa membrana osmotyczna spotykana w systemach odwróconej osmozy?

Wszystkie membrany osmotyczne ulegają naturalnemu zużyciu, a ich żywotność szacowana jest na około 3 lata. Podczas codziennego użytkowania membran ściera się ich powierzchnia zewnętrzna, może zachodzić zjawisko zarastania membran kamieniem, powiększają się pory (zjawisko nazywane dekalibracją membrany) oraz mogą pokrywać się, zarastać, tzw. śluzem bakteryjnym przy korzystaniu z niskiej jakości węgla aktywnego. Odwrócona osmoza to coś, na co powinniśmy zwrócić uwagę!

Author: Le Corbusier