Poznaj cechy domu szkieletowego

Budynki szkieletowe nie cieszą się w Polsce zbyt wielką popularnością. Jednak z roku na rok, można dostrzec tendencję wzrostową w stawianiu budynków z drewna. Coraz więcej osób wpierających ekologię decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Czy słusznie? Poznaj kilka faktów na temat szkieletowych domów.

Krótki termin ważności
Budynki postawione w technice konstrukcji szkieletowej nie służą pokoleniom. Zazwyczaj ich termin ważności, w przypadku nie przeprowadzania kapitalnych remontów, wynosi ok. 50 lat. Lata użytkowania można oczywiście przedłużyć, dzięki prawidłowej eksploatacji budynku.

Niskie koszty
Postawienie budynku o szkieletowej konstrukcji jest znacznie tańsze niż budowa murowanego domu. Mniejszy jest koszt zarówno materiału jak i ekipy budowlanej, która pracuje dwa razy krócej. Na postawienie drewnianego domu wystarczą zaledwie 3 miesiące. W przypadku stawiania muru okres ten wydłuża się do dwóch sezonów. Oszczędność czasu związana jest też poniekąd z fundamentami, które nie musząc unosić wielkiego ciężaru, wobec czego mogą być znacznie płytsze. Poza tym dom z drewna budowany jest „na sucho”, dzięki czemu ekipa budowlana nie potrzebuje robić przerw w trakcie złych warunków pogodowych (np. zimą).

Mobilność
Lekkość i prostota konstrukcji sprawiają, że taki dom można łatwo przebudować. Jeśli jesteś zwolennikiem częstych remontów i zmian, drewniany budynek jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Niska zdolność do akumulacji ciepła
Drewniane ściany nie mają zdolności „gromadzenia” ciepła przez co szybko się wychładzają. Może stanowić to zarówno wadę jak i zaletę. Pewne jest, że niska zdolność akumulacji temperatury pozwala na racjonalne gospodarowanie energią. Zdolność do szybkiego „nagrzewania” powoduje że drewnianego domu nie potrzeba dogrzewać na zapas.

Niska akustyka

O ile ściany wykonane z drewna łatwo uszczelnić (wykonując odpowiedniego typu izolację), o tyle dach jest oporny na takiego typu działania. Niewielka masa powierzchniowa drewnianego stropu powoduje, że dźwięki łatwo przenikają do wnętrza domu.

Dodatkowym odgłosem drewnianego budynku są również skrzypiące podłogi stropowe.

Podsumowując…
Budynek o konstrukcji szkieletowej ma tyle samo wad, co zalet. Zdecydowanie się na jego budowę zależy przede wszystkim od naszych priorytetów i stylu życia.

Author: Le Corbusier