Pergola ogrodowa obowiązkowym wyposażeniem ogrodu w stylu angielskim

Jeszcze do niedawna przydomowe działki miały typowo magazynowy charakter. Przetrzymywano na nich różnego rodzaju sprzęty, które nie mieściły się w domu, a właściciel nie miał serca, by się ich pozbyć. Z czasem grunty zlokalizowane bezpośrednio w sąsiedztwie budynku zaczęły zmieniać swoje oblicze. Moda na ogrody zawładnęła umysłami Polaków, w związku z czym obecnie prawie każdy chciałby mieć wokół siebie cieszącą oko zieleń. Jednym z obowiązkowych obiektów znajdujących się na tego typu przestrzeni jest pergola ogrodowa. Wykorzystywana jest głównie w wariancie angielskim, bijącym w naszym kraju rekordy popularności. 

Wyspiarski styl

Anglia słynie z urozmaiconego krajobrazu. Uważny obserwator wychwyci, że jest on ubogi w drzewa. Te przez lata były sukcesywnie usuwane, ustępując miejsca polom uprawnym i pastwiskom. Dziś Brytyjczycy starają się zmienić ten stan rzeczy i inwestują ogromne środki w nasadzenia, jednak odbudowa drzewostanu jest procesem żmudnym i drogim. Zrozumieli to już Wyspiarze żyjący w XVIII wieku – zwłaszcza ci bogaci – i postanowili odtworzyć przyrodę nieskalaną ręką człowieka na posiadanych przez siebie terenach. Tym sposobem narodziły się ogrody w stylu angielskim.

Podstawowym założeniem tej konwencji jest zrekonstruowanie naturalnego pejzażu. Różne gatunki drzew i krzewów przeplatane kwiecistymi łąkami składają się na harmonijną całość. Jezioro lub strumień także są wskazane. Budowle wpisujące się w tę panoramę, do jakich zaliczana jest pergola ogrodowa bądź altana, tworzą subtelne uzupełnienie podkreślające piękno środowiska.

Polskie realia

Arystokraci z Wielkiej Brytanii dysponowali ogromnymi majątkami zarówno ziemskimi, jak i finansowymi, w związku z czym mogli praktycznie bez ograniczeń realizować przedsięwzięcia. Przeciętny Kowalski nie ma aż takich zasobów, co nie zmienia faktu, że na kilkudziesięciu metrach kwadratowych nie może urzeczywistniać swych pasji ogrodniczych w stylu angielskim. Sadzonki roślin wkopane w odpowiednich miejscach, pergola tarasowa i oczko wodne wystarczą, by wykreować jedyny w swoim rodzaju klimat, będący powodem do dumy.

 

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *