Paletyzacja – zbiór najważniejszych informacji

Paletyzacja – zbiór najważniejszych informacji

Paletyzacja towarów to sortowanie różnego rodzaju towarów na drewnianych paletach. Celem takiego zabiegu jest usprawnienie i ułatwienie wysyłki realizowanej w późniejszym czasie. Paletyzacja, aby przyniosła oczekiwany skutek, musi odbywać się w według konkretnych zasadach. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o paletyzacji, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Paletyzacja kartonów (towarów) – na czym polega?

Paletyzacja towarów to nic innego jak układanie różnych produktów detalicznych na drewniane palety według konkretnych zasad. Co ciekawe, coraz więcej firm logistycznych, a także tych sprzedających jakikolwiek towar korzysta z robotów. Paletyzator mechaniczny ma szczególne zastosowanie na liniach produkcyjnych. Obecny przemysł, który wyróżnia się już nowoczesnością i stosowaniem najlepszych, usprawniających technologii wykorzystuje roboty przemysłowe. Dzięki powtarzalnym ruchom wykonywanym przez robota automatyczna paletyzacja kartonów i innych towarów jest najlepszym rozwiązaniem. Paletyzacja bazująca na robotach uzupełnia wszystkie procesy logistyczne i magazynowe.

Paletyzatory – rodzaje

Na rynku jest wiele firm, oferujących paletyzację. Najpopularniejsza jest paletyzacja kartonów, pudełek, zgrzewek, skrzynek, beczek, puszek, worków, szklanych przedmiotów, a także towarów jednostkowych, wymagających precyzji przy pakowaniu. Jak widać, bardzo są uniwersalne paletyzatory. Rodzaje towarów mogą być różnorodne. Na palecie występuje ograniczona przestrzeń, dlatego jest wykorzystywany robot paletyzujący, który potrafi wykorzystać w pełni potencjał towaru i powierzchnię paletową. Okazuje się, że paletyzacja to jedynie jedna z usług oferowanych klientom. W ramach współpracy zleceniobiorca może także zamykać kartony, etykietować, ważyć towar, a także foliować. Korzystanie z usług firmy, świadczącej powyższe usługi może zdecydowanie usprawnić procesy logistyczne, co może się przełożyć także na usprawnienie sprzedaży i zwiększenie zysków.

Paletyzacja – zalety

Paletyzacja kartonów czy innych elementów przynosi szereg korzyści. Jest wiele argumentów, dla których firmy decydują się na taki proces. Przede wszystkim zaangażowane roboty poprzez powtarzalne ruchy poprawiają jakość pakowania i zapewniają odpowiedni kształt palety. To z kolei przekłada się na wykorzystanie w pełni przestrzeni w ciężarówce. Do stosowania paletyzacji skłania wysoka efektywność i jakość pakowania przy niskich kosztach i pełna kontrola nad procesem pakowania. Roboty wykonujące pakowania dają szerokie możliwości przekierowania pracowników do innych zadań.

Author: Le Corbusier