ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne nieograniczonym źródłem czystej energii

Wykorzystywanie promieni słonecznych

W jaki sposób można wykorzystać blask słońca? Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na otrzymywanie ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej. Promienie słoneczne to źródło energii, które może pozwolić nam na uzyskanie ogromnych oszczędności wobec konwencjonalnych możliwości zdobywania energii, a przede wszystkim w ogóle nie prowadzi do zanieczyszczania środowiska. Wykorzystanie ogniw solarnych zna już bardzo dobrze Warszawa i jej mieszkańcy.

To właśnie w stolicy Polski zrozumiano, że ogniwa fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Prąd kosztuje i to coraz więcej, stąd instalacje tego typu zyskują na popularności. Przynoszą swoim właścicielom oszczędności w domowym budżecie. Warszawa jako jedno z pierwszych miast postanowiło postawić na pierwsze inwestycje i nie da się ukryć, że był to trafione decyzje.

Podział ogniw fotowoltaicznych

Na rynku dostępne są obecnie ogniwa fotowoltaiczne dwóch rodzajów. Pierwsze z nich to moduły monokrystaliczne, które charakteryzują się największą sprawności spośród wszystkich dostępnych na rynku. Ich żywotność wynosi około 30 lat. Wykonane zostały z jednego kryształu, którego struktura za sprawą odpowiedniego ukierunkowania pozwalają na uzyskanie wysokiej sprawności. Niestety ich wadą jest to, że wymagają bardzo wysokiego nakładu produkcyjnego i ich instalacja to wysokie koszty.

Wyróżniamy także ogniwa fotowoltaiczne jako moduły polikrystaliczne. Jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Skonstruowane są z czystego półprzewodnikowo krzemu, który ulega rozpuszczeniu w podciśnieniu pod szkłem ochronnym i przelewany jest do kokili, w których zastyga. Przy użyciu precyzyjnych pił multikrystaliczne bloczki są obrabiane do postaci słupków. Następnie kroi się je i czyści przy użyciu pił taśmowych do struktury krążków o grubości 200 mµ. W ten sposób powstają płytki, których sprawność jest nieco niższa niż w przypadku ich monokrystalicznego odpowiednika.

Author: Le Corbusier