Odbiór mieszkania od dewelopera, o czym musimy pamiętać?

Moment odbierania kluczy od dewelopera oznacza, że przyjęliśmy mieszkanie i akceptujemy jego faktyczny stan, dlatego nie warto spieszyć się z tą czynnością i skrupulatnie sprawdzić wszystkie szczegóły.

Powierzchnia

Oględziny powinieneś rozpocząć od sprawdzenia powierzchni mieszkania, bo to ona jest podstawą do rozliczenia z deweloperem. W sytuacji, gdy uzyskany przez Ciebie pomiar różni się od liczby wpisanej na umowie, masz prawo od niej odstąpić. Warto jednak pamiętać o prawidłowym sposobie mierzenia, który jest zależny od normy, jaką przyjął deweloper. Powierzchnię można mierzyć wraz z uwzględnieniem tynku lub bez. Zazwyczaj każda umowa dotycząca przekazania mieszkania zawiera margines błędu. Skala jest różna, ale najczęściej wynosi 2%.

Proste kąty

Równie kluczowe jest sprawdzenie tego, czy ściany zostały prosto postawione. W tym celu powinieneś sprawdzić zarówno pion jak i poziom ścian, a także kąty na ich styku. Prosta ściana oznacza również gładki tynk, który nie zawiera żadnych wybrzuszeń. Warto sprawdzić też stan podłogi, czy jest ona równa?

Szczelność okien i drzwi

Jest to bardzo ważne, gdyż każda nieprawidłowość może odbić się na twoich przyszłych rachunkach. Sprawdź szczelność okien za pomocą kartki. Włóż ją między futrynę, a ramę i zamknij okno. Jeśli kartę będzie można łatwo wyciągnąć oznacza to, że okna nie są szczelne.
Należy zwrócić uwagę na stan okien, czy nie mają żadnych zarysowań. Jeśli chodzi o drzwi, do każdych z nich powinieneś otrzymać klucz.

Instalacje techniczne i elektryczne

Sprawdź, czy w każdym kontakcie jest dopływ prądu. Zapytaj też o protokół pomiaru izolacji elektrycznej. Upewnij się również, czy doprowadzono do mieszkania światłowód, który umożliwia odbiór telewizji kablowej, naziemnej, satelitarnej oraz radia.

Wentylacja i jakość materiałów

Zweryfikuj stan wentylacji i porównaj jej rozmieszczenie z tym widocznym na projekcie. Na samym końcu zbadaj, czy jakość materiałów, z których wykonano poszczególne komponenty odpowiada tym, o których wcześniej zapewniał nas deweloper.

Gdy już wszystko dokładnie sprawdzisz, wypisz wszelkie odstępstwa od normy w protokole zdawczo-odbiorczym, który upoważnia dewelopera do naprawy wszelkich usterek w terminie 30 dni.

Gdy nie chcesz korzystać z usług dewelopera, zawsze możesz znaleźć coś dla siebie na tej stronie: portal nieruchomości.

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *