Od czego zależy cena domu modułowego z keramzytobetonu?

Nowoczesne domy z keramzytu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Powodów jest tu sporo – obiekty tego typu charakteryzują się stylową architekturą, koszty ich budowy są znacznie niższe, niż w przypadku domów murowanych, zaś postawienie budynku trwa niezwykle szybko. Co więcej, wyjątkowe właściwości keramzytu sprawiają, że domy z niego zbudowane są trwałe, komfortowe i bezpieczne. Poszukując więc niezawodnego domu, który mógłby służyć nie tylko nam, ale też następnym pokoleniom, powinniśmy więc przyjrzeć się bliżej obiektom z keramzytobetonu. Szczególnie, że ogromnym atutem takich domów jest ich przystępna cena. Każdy, kto planuje obecnie zakup własnych czterech kątów wie zapewne doskonale, że nie jest to proste zadanie. Szczególnie w dużych miastach, w których ceny nieruchomości były niezwykle wysokie jeszcze przed nadejściem obecnej inflacji. Z tego też powodu, w niniejszym artykule przyjrzymy się kwestiom cenowym, związanym z budową modułowego domu keramzytowego.

Dlaczego właśnie keramzytobeton?

Dom z keramzytu to przede wszystkim znakomite właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne, pozwalające na tłumienie hałasu zewnątrz oraz zachowanie przez pomieszczenia optymalnej temperatury, nawet podczas bardzo chłodnych zim. Powodem jest tu przede wszystkim unikatowa forma keramzytu. Materiał ten przypomina bowiem niewielkie, gliniane kulki, odznaczające się trwałością, a zarazem lekkością. Wewnętrzna powłoka keramzytu jest z kolei porowata, zaś w każdym z porów znajdują się pęcherzyki powietrza. Dzięki temu, materiał ten zachowuje zyskuje znakomitą izolację termiczną.

Keramzyt wytwarza się poprzez wypalanie gliny pęczniejącej w temperaturze około 1200 stopni Celsjusza. Uformowane i wypalone kulki pokrywa się następnie osłoną ceramiczną. Dzięki temu, materiał ten jest odporny na działanie skrajnych temperatur i intensywnych opadów, wykazując nawet właściwości ogniochronne. Cechą szczególną keramzytu jest tu również jego obojętność chemiczna. Jest on bowiem odporny na działanie owadów i gryzoni, zaś na jego powierzchni nie rozwijają się grzyby ani pleśnie. To właśnie ten czynnik sprawił, że materiał ten jest obecnie dodawany do mieszanki betonowej, w celu uzyskania nowatorskiego budulca, nazywanego właśnie keramzytobetonem.

Budowa domu z keramzytu

Decydując się na takie nowoczesne rozwiązanie, możemy postawić na zlecenie tradycyjnej budowy obiektu lub zamówić dom z prefabrykatów. Jednocześnie warto tu nadmienić, że obie opcje są niezwykle korzystne cenowo. Bloczek z keramzytu odznacza się bowiem dwukrotnie większym rozmiarem, niż jego konwencjonalny odpowiednik. Jego boki zostały z kolei odpowiednio wyprofilowane, co pozwala na skuteczne łączenie ich na pióro lub wypust, bez konieczności użycia spoiny pionowej. Cechy te sprawiają, że budowa domu trwa tu znacznie krócej, niż w przypadku obiektu murowanego. Nie musimy bowiem wykorzystywać większych ilości keramzytu, zaś ekipa budowlana nierzadko jest w stanie skończyć budowę, bez konieczności wzywania dodatkowej dostawy budulca. To z kolei przekłada się jednocześnie na niższe koszty całej inwestycji.

Jeszcze szybsze w budowie są tu z kolei wspomniane wcześniej domy z keramzytu, złożone z elementów prefabrykowanych. Obiekt jest tu bowiem składany z dużych elementów ściennych, wyposażonych już w otwory na drzwi i okna, a także kanały, przeznaczone do montażu instalacji. Wszystkie części budynku są tworzone w fabryce, a następnie dostarczane na miejsce budowy i stawiane za pomocą dźwigów. Budowa domu prefabrykowanego trwa przeważnie nie więcej, niż trzy miesiące. Bardziej złożone projekty do stanu deweloperskiego, zlecone w okresie jesienno-zimowym, mogą jednak powstawać nieco dłużej – 4-8 miesięcy. W dalszym ciągu jest to jednak znacznie krótszy czas, niż w przypadku domów murowanych, na które czeka się 1-3 lat.

dom modułowy z keramzytobetonu
Dom z keramzytbetonu

 

Prefabrykowane domy z keramzytu a prace wykończeniowe

Dom z prefabrykatów keramzytowych to przede wszystkim brak konieczności przeprowadzania tynkowania wewnętrznego. Elementy prefabrykowane zostały również wyposażone w puszki elektryczne oraz przestrzenie, pozwalające na przeciągnięcie kabli. Nie musimy tu też sezonować ścian, zaś ich malowanie lub tapetowanie można rozpocząć niemal od razu, po zagruntowaniu elementów. W efekcie, rozwiązanie to nie wymaga od nas kosztownych obróbek, zaś wszystkie późniejsze procedury, obejmujące chociażby wiercenie, można przeprowadzić z użyciem standardowych narzędzi. Nie obawiajmy się więc, że tego typu obiekty są szczególnie kosztowne pod kątem wykończeniowym – wręcz przeciwnie.

Wybór wiarygodnej firmy

Nie da się ukryć, że pomimo swoich zalet, dom z keramzytu jest rozwiązaniem dość niszowym. Z tego też powodu, konieczne jest tu uważne przejrzenie dostępnych ofert, w celu znalezienia specjalistów wieloletnich, o szerokiej wiedzy na temat obiektów keramzytowych oraz bogatym katalogu. Przykładem jest tu chociażby polska firma JW BUDOWNICTWO, która już od ponad piętnastu lat pomaga swoim klientom w pozyskaniu wymarzonego domu. Znalezienie wiarygodnej firmy to także gwarancja prawidłowej wyceny wszystkich kosztów, a także oszacowania najbardziej prawdopodobnego terminu zakończenia wszystkich prac. Nie zapominajmy również, że odpowiednio zaprojektowany dom z keramzytobetonu może również uchodzić za obiekt energooszczędny, co pozwala na pozyskanie dodatkowych środków na jego budowę z funduszy unijnych. Pamiętajmy tylko, aby sprawdzić, czy faktycznie przyjmowane są obecnie takie wnioski.

Author: Le Corbusier