Niwelatory rotacyjne – co warto jest wiedzieć na ich temat?

Niwelator rotacyjny to urządzenie, będące częstym widokiem na terenie placów budowy. Za pomocą specjalnej, ruchomej głowicy, maszyna ta pozwala nam na wyznaczenie wszelkich punktów odniesienia, a także określenie wysokości konkretnych obiektów. Nie jest to jednak jedyny typ zastosowań laserów rotacyjnych. W zależności od stopnia zaawansowania posiadanego przez nas urządzenia, możemy również wykorzystać je chociażby do kompleksowych prac nad stosunkowo niewielkimi odcinkami. Aby ułatwić Wam wybór niezawodnego niwelatora, w niniejszym artykule opowiemy o funkcjach tego typu urządzeń.

Tryby pracy niwelatorów

Jak wspomnieliśmy na wstępie, niwelatory obrotowe umożliwiają nam wyznaczanie oraz przenoszenie punktów odniesienia. W modelach nieco droższych zetkniemy się jednak z dodatkową funkcją, znaną jako tryb skanowania. Po wybraniu tego trybu, lasery rotacyjne nie wykonują już pełnych obrotów, skupiając się zamiast tego na przestrzeni przed nimi, emitując wiązkę w kącie od 15 do 90 stopni, zależnie od wybranych ustawień. Umożliwia nam to nie tylko mniejsze zużycie energii podczas prac, niewymagających pełnego obrotu głowicy, ale również sprawniejsze roboty w miejscach, w których laser mógłby oślepiać inne osoby. Równie pomocną funkcją jest tu również tryb punktowy. Polega on na całkowitym zatrzymaniu głowicy, dzięki czemu możemy posłużyć się wyświetlanym punkcikiem podczas kontroli prawidłowości prac, przenoszenia punktów na tej samej wysokości lub wyznaczenia prostolinijnego przebiegu elementów. W czynnościach tych, punkt sprawdza się bowiem lepiej, niż domyślny pasek.

Dobór urządzenia

Decydując się na zakup niwelatora, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim prace, które chcemy wykonywać z ich udziałem. Jeśli lasery rotacyjne mają nam służyć wyłącznie do wyznaczania punktów odniesienia, możemy zdecydować się na tańszy model, w dalszym ciągu pochodzący jednak od zaufanego producenta. Jeśli mamy zamiar korzystać z niego, na przykład, do kierowania pracami koparek, warto jest postawić na model o dużym zasięgu. Jeśli zależy nam na możliwości wyznaczania kierunków lub kątów prostych, powinniśmy zaopatrzyć się w niwelator z takimi właśnie funkcjami. Takie nowoczesne urządzenia znajdziemy w wiodących polskich sklepach, takich jak IsTools.

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *