Lista niezbędnych narzędzi, które musi posiadać każdy szanujący się majster

Do efektywności pracy w dużej mierze przyczyniają się narzędzia, którymi się posługujemy. Warto zainwestować w takie, które odznaczają się gwarancją dobrej jakości. Niekoniecznie musi to być sprzęt najwyższej klasy, wystarczy ten pochodzący ze średniej półki cenowej.

Po pierwsze, walizka

Warto przede wszystkim zaopatrzyć się w walizkę z narzędziami, które mają bardzo wiele zastosowań, w tym także w pracach budowlanych, czy remontowych. Istnieje wiele różnych zestawów narzędzi, te najbardziej profesjonalne mogą liczyć nawet 200 elementów. Nie powinniśmy jednak kierować się wyłącznie ich liczbą. Ważne, aby narzędzia ręczne wykonane były z wysokiej jakości materiałów, najlepiej ze stali narzędziowej.

Elektronarzędzia

Najbardziej popularne i najczęściej używane elektronarzędzia to wiertarka, wkrętarka, pilarka oraz szlifierka stołowa i kątowa. Można je zakupić pojedynczo oraz w zestawie. Kupując każde narzędzie z osobna, będziemy mieć pewność co do ich jakości. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup gotowego kompletu możemy liczyć na obniżkę, która wyniesie nawet do kilkudziesięciu procent (profesjonalny sprzęt elektronarzędzi kosztuje od 2,5 do 3 tysięcy złotych). Gotowy zestaw ma również tę zaletę, że można go łatwo przenosić.
Przymierzając się do zakupu elektronarzędzi musimy zdecydować się na rodzaj ich zasilania. Większość narzędzi zasilana jest energią elektryczną, dzięki czemu są bardzo mobilne i bezpieczne. Ich wadą jest za to słaba moc oraz potrzeba długiego ładowania. Jeśli chcemy tego uniknąć, zdecydujmy sie kupić elektronarzędzia sieciowe. Musimy jednak pamiętać o zabezpieczeniu kabla sieciowego. Jego standardowa długość wynosi 1,5 – 4 m. Im kabel jest krótszy, tym większy komfort pracy. Na rynku dostępne są też narzędzia z odczepnym przewodem.

Inne akcesoria

Poza wymienionymi wyżej narzędziami warto pomyśleć również o tych najbardziej podstawowych: poziomnicy, zwijanej miarce, wkrętakach, taśmach izolacyjnych, kostkach montażowych, papierze ściernym, pacy ściernej, nożyku introligatorskim, kątowniku stolarskim, metalowej szpachelce, płaskim pędzlu, czy ołówku stolarskim.

Author: Le Corbusier