Łazienka – ładna i funkcjonalna

Większość z nas mieszka w blokach, gdzie łazienki są niewielkie i potrzeba sporo inwencji, aby ten niezbędny przybytek nie tylko spełniał swoje zadanie, ale i posiadał walory estetyczne. Jak to osiągnąć?

Ściany i podłoga
Materiałów na ściany i podłogę łazienkową jest na rynku sporo, nie musimy ograniczać się do płytek, terakoty lub gresu. Może to być również tapeta, drewno, korek, żywica bądź wykładzina. Wszystko zależy od przyjętych założeń i możliwości finansowych. Efekt optycznego powiększenia łazienki dadzą wmontowane w ściany lustra, a na podłodze – ułożenie płytek po skosie.

Ogrzewanie
W małej łazience idealne będzie ogrzewanie podłogowe – nie zajmuje miejsca, a dodatkowo sprawia, że wyjście z kabiny prysznicowej nie będzie nieprzyjemne. Jeżeli wolimy grzejniki, zrezygnujmy z żeberkowych na rzecz rurkowych, zawieszonych na ścianie. Zaoszczędzimy miejsce, a zyskamy suszarkę na ręczniki.

Sanitariaty
Przy małej powierzchni lepiej zastąpić wannę kabiną prysznicową. Jeżeli nie możemy się obejść bez kąpieli na siedząco, zainstalujmy podwyższony brodzik. Pamiętajmy, że trzeba wygospodarować miejsce na sedes, umywalkę i ewentualnie bidet, aby dostęp do nich był wygodny. Uwaga: jeżeli w mieszkaniu jest osobne WC, koniecznie zainstalujmy tam także umywalkę.

Wnęka
Wnękę przeznaczmy na umieszczenie pralki, a wolne miejsce nad nią wykorzystajmy do zawieszenia szafki na środki czystości i kosmetyki. Alternatywnym rozwiązaniem będzie wykonanie półek zasłanianych ozdobną żaluzją albo suszarki na pranie, jeżeli proszki i płyny do prania przechowujemy np. w szafce, którą obudowana jest umywalka.

Oświetlenie
Oprócz standardowej górnej lampy warto zainstalować dodatkowe kinkiety przy lustrze nad umywalką. Będzie przydatne podczas golenia, układania fryzury i makijażu. Można zrezygnować z górnego oświetlenia na rzecz punktowego – wówczas kolejne kinkiety montujemy nad kabiną prysznicową i WC. W łazience bez okna można wykonać szklaną ścianę pomiędzy łazienką a sąsiednim pokojem (sypialnią).

Kolorystyka
W małej łazience najlepiej sprawdzą się jasne, pastelowe kolory. Zasadą jest, aby nie było ich za wiele. Najkorzystniejsze efekty uzyskamy, stosując jeden kolor dominujący i maksymalnie dwa jego odcienie. Naturalnie sanitariaty powinny być w jednakowym kolorze.

Author: Le Corbusier