„Kupuję działkę” – na co powinienem zwrócić uwagę?

Zakup odpowiedniej działki jest pierwszym krokiem w realizacji marzenia o wybudowaniu domu. Jak się okazuje zakup działki nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Zanim posiądziemy grunt pod budowę wymarzonego lokum, należy wziąć pod uwagę kwestie takie jak położenie, granice i kształt działki. Dobrze też przejrzeć kilka istotnych dokumentów na jej temat.

Kształt i wielkość

Przy wyborze gruntu powinniśmy kierować się przede wszystkim wielkością działki oraz jej kształtem. Optymalna wielkość, która wystarczy na wybudowanie domu jednorodzinnego wraz z ogrodem, wynosi 700 m2. Kształt działki nie pozostaje bez znaczenia, gdyż poniekąd to również on wyznacza projekt budynku. Kiedy grunt ma nieregularny kształt ciężko będzie go zagospodarować. Z reguły raczej nie wybiera się działki, która ma mniej niż 16 metrów szerokości, gdyż grozi to zamówieniem indywidualnego projektu (jest on znacznie droższy niż projekt standardowy).

Położenie działki

Unikajmy terenów górzystych, czy różnego rodzaju skarp – one też mogą przyczynić się do generowania większych kosztów. Ponadto na nierównym terenie gorzej będzie urządzić ogródek.

Grunt

Warto zapoznać się z tym, co kryje się wewnątrz ziemi. Rodzaj gleby może wpłynąć na typ budowy. Niektóre grunty uniemożliwiają wykorzystanie tradycyjnych metod stawiania domu.

Dojazd do działki

Oczywiście każda działka musi posiadać drogę dojazdu (jej szerokość określają władze lokalne). Jednak w niektórych przypadkach dojazd będzie musiał przebiegać przez sąsiadujące działki, których właściciele niekoniecznie będą musieli być zadowoleni z tego faktu. Zamiast przysporzyć sobie nowych wrogów, lepiej więc działać zawczasu.

Dokumenty

Kiedy już wybierzemy odpowiednią działkę, powinniśmy zapoznać się z niektórymi jej dokumentami:

  • księga wieczysta – dzięki niej poznamy właściciela działki oraz informacje na temat jej zadłużenia; dokument ten dostępny jest w sądach rejonowych (niektóre z nich udostępniają je w Internecie).
  • plan zagospodarowania przestrzennego – pozwoli nam zapoznać się z przeznaczeniem działki, jej parametrami oraz infrastrukturą; dokument udostępniany jest przez urzędy gminy

Po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do kupna gruntu. Aby tego dokonać musimy sporządzić umowę kupna-sprzedaży opartą na akcie notarialnym. Nie możemy zapomnieć, że generuje to dodatkowe koszty takie jak opłata sądowa, podatek od czynności cywilno-prawnych, czy wynagrodzenie dla notariusza. Warto pamiętać o tym fakcie jeszcze przed wyborem działki. Szczególnie wtedy, gdy przy wyborze kierujemy się jej ceną.

Author: Le Corbusier