Konserwacja betonu za pomocą impregnatów

Kto nigdy nie robił remontu w domu, niech pierwszy rzuci szpachlą. Nie da się ukryć, że w przypadku betonu architektonicznego zastosowań można znaleźć całą masę (dosłownie), a choć wykorzystanie tegoż może się zgoła różnić, tak pielęgnacja przebiega mniej więcej w podobny sposób.

Jak zabezpieczyć beton?

Chodzi o jego skuteczne zaimpregnowanie, aby przede wszystkim wydłużyć czas do kolejnego remontu, a więc zwiększyć żywotność betonu, jak i zminimalizować wpływ wody, która może wejść z nim w interakcję, czy to przypadkiem, czy to z pełną premedytacją. W tym celu należy zastosować odpowiednie środki, czyli – mówiąc krótko – impregnaty. Niektóre z nich, a konkretnie te, które posiadają substancje hydrofobowe, mają dodatkowy atut w postaci dbania o wygląd. Taka konserwacja betonu nałożonego zewnętrznie choćby w celu dekoracyjnym zapewnia przede wszystkim połysk. Można też użyć dodatkowych środków koloryzujących, które wzmocnią barwę powierzchni.

Sposoby zabezpieczenia beton

Rodzajów impregnatów wyłania się całkiem sporo, stąd niełatwe zadanie w ich klasyfikacji, jednak nie da się ukryć, że ostateczny wybór zależy przede wszystkim od efektu, jaki chce się uzyskać w procesie pielęgnacji.

Jednym z podstawowych, jeśli chodzi o zabezpieczenie betonu wystawionego na działanie czynników zewnętrznych, jest impregnat do powierzchni betonowych stosowanych na zewnątrz. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie przed zmianami temperatur – zwłaszcza tymi niskimi. Uodparnia też na wpływ m.in. tłuszczów czy kwasów, a także soli. O analogicznie dostosowanych właściwościach można mówić w przypadku działania impregnatu do powierzchni wewnętrznych.

Warto też pomyśleć o wspomnianych wcześniej impregnatach koloryzujących czy wzmacniających połysk lub matowość. Te przydadzą się z pewnością w przypadku użycia betonu jako części dekoracji. W odniesieniu do tego pierwszego dostępne są najczęściej podstawowe kolory, a jeśli chodzi o zastosowanie, to m.in. na posadzce betonowej. Mało tego – niektóre ze środków, zwłaszcza do przeznaczone do użycia na powierzchnię zewnętrzną, mają właściwości wzmacniające, np. uodparniają na działanie mrozów i substancji szkodliwych dla betonu.

Są też impregnaty, które pomagają w walce z różnego rodzaju grzybami, pleśnią albo bakteriami. Ich wpływy są rzadko dostrzegalne gołym okiem, toteż lepiej zabezpieczyć beton z wyprzedzeniem, niż później martwić się podwójnie. Chodzi o impregnaty chroniące przed korozją biologiczną i można je stosować zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie budynku.

Sposób nakładania impregnatu

Sytuacja jest o tyle komfortowa, że niezależnie od tego, czy beton znajduje się w jakimś pomieszczeniu czy też poza jego ścianami, sposób nakładania impregnatu do betonu przebiega w identyczny sposób, więc nie ma powodu do obaw, że coś pójdzie nie tak. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednio częstym ponawianiu konserwacji betonu, gdyż impregnaty wzmacniają go tylko na określony czas.

W kwestii samego nakładania najczęściej wystarczy sam pędzel lub wałek, choć wszystko zależy od instrukcji podanych przez producenta danego impregnatu, gdyż może się okazać, że będzie potrzebny np. pistolet natryskowy.

Author: Le Corbusier