Jakie zadaszenie na tarasie wybrać? Zobacz nasze propozycje!

Okres letni jest pełen okazji do spotykania się w plenerze. Z przyjemnością spędzamy czas również na tarasie z bliskimi czy w towarzystwie ulubionej książki. Aby jednak komfort był najlepszy, trzeba wybrać nastrojowe zadaszenia tarasowe. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych propozycji zadaszeń, które w ostatnich latach są niezwykle modne. 

Zadaszenia tarasowe – wstępne rozpoznanie

Chcąc zaprojektować przestrzeń tarasową, warto na początku zapoznać się z asortymentem mebli ogrodowych, oświetlenia zewnętrznego oraz kwiatów na rynku. Omawiając zadaszenia tarasowe, należy także zastanowić się nad projektem dachu. Zadaszenie powinno być dopasowane do potrzeb. Inny dach będzie dawał przytulny klimat, a inny nada skandynawskiego charakteru. Aspekt estetyczny zadaszenia jest oczywiście ważny, natomiast należy zwrócić uwagę na to, aby dach był szczelny oraz wytrzymały na dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne. 

Klimaty morskie

Osobom, które kochają morze i piasek, czyli ogólnie morski klimat rekomendujemy materiałowy żagiel. Tkaninę, która sama w sobie jest elegancka, można rozpiąć na metalowych hakach, drewnianych słupach, a nawet pniach drzew, jak ma to miejsce w przypadku hamaka. Zadaszenia tarasowe tego typu najczęściej przyjmują kształt kwadratu oraz trójkąta. Spośród tych dwóch kształtów to jednak zadaszenia tarasów w kształcie trójkąta dają więcej możliwości aranżacyjnych. Osoby, które kochają nietuzinkowe rozwiązania, mogą zakupić dwa trójkąty oraz je ze sobą połączyć. Wybierając zadaszenia tarasowe w formie żagla, warto poszukać takiego, który jest wodoodporny. Takie egzemplarze są uszyte z cordury, która charakteryzuje się wysoką gramaturą gwarantującą nieprzemakalność. Żagle jako zadaszenia tarasowe bardzo często są zaimpregnowane w środku, dzięki czemu są odporne na promienie słoneczne czy działanie wiatru.

Zawsze modna markiza

Omawiając zadaszenia tarasów, nie sposób nie wspomnieć o praktycznej markizie, która zawsze jest modna. Cechuje się ona niesamowicie solidną konstrukcją, która chroni domowników, a także gości na tarasie przed zbyt uporczywymi promieniami letniego słońca oraz gwałtownym deszczem. Na rynku zadaszenia tarasowe tego typu występują w różnych wzorach, co gwarantuje, że każdy potencjalny klient znajdzie coś dla siebie. Markizy według rodzaju obsługi możemy podzielić na ręczne oraz te, które są sterowane elektrycznie. Drugi rodzaj jest zdecydowanie wygodniejszy – można sterować taką markizą sprawnie za pomocą pilota. Markizy jako zadaszenia tarasowe świetnie sprawdzają się na mniejszych tarasach.

Nietuzinkowy parasol

Na rynku zadaszenia tarasowe występują w wielu formach. Jedną z ciekawszych propozycji jest kwadratowy parasol. Rozwiązanie tego typu cechuje się większą solidnością wobec klasycznych modeli. Co więcej, oprócz większej stabilności i trwałości, atutem kwadratowego parasola jest również efektowny wygląd. Stelaż jest zazwyczaj wykonany z metalu lub drewna. Jest on zazwyczaj bardzo rozłożysty, a więc umożliwia umieszczenie pod nim okazałego kompletu wypoczynkowego. Górna część parasola jest pokryta delikatną tkaniną o wysokiej jakości. Zazwyczaj do takich parasoli używany jest materiał, który potrafi blokować nawet 98% promieniowania ultrafioletowego.

Ile kosztują zadaszenia tarasowe?

Cena za zadaszenia tarasów kształtuje się różnie w zależności od ich wielkości oraz rodzaju bazowego materiału. W cenę należy także wliczyć to, czy będziemy montować zadaszenie sami, czy będziemy zatrudniać odpowiednich fachowców. Na rynku jednak próżno szukać gotowych zadaszeń o budowie systemowej, które można swobodnie rozwinąć. Wynika to z tego, że zadaszenia tarasowe muszą być dostosowane do konkretnego typu tarasu. Uśredniając jednak ceny rynkowe różnych zadaszeń, można przyjąć, że zadaszenia tarasowe kształtują się ok. 1000 zł za 1 m2. Jeśli interesuje nas dach nieprzepuszczający promieni słonecznych (wykonany na przykład z drewna), wtedy koszty spadają do 500 zł za 1 m2

Author: Le Corbusier