Jaką szlifierkę i papier ścierny do drewna wybrać?

 Jaką szlifierkę i papier ścierny do drewna wybrać?

Myślisz o szlifowaniu drewna, ale nie wiesz, od czego dokładnie zacząć? Najważniejszy jest wybór szlifierki odpowiedniej. Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów szlifierek do drewna. Jest to chociażby szlifierka oscylacyjna do drewna, szlifierka mimośrodowa do drewna, ręczna szlifierka do drewna czy też czyszczarka do drewna bądź szlifierka taśmowa. Każda z nich wyróżnia się nieco innym przeznaczeniem. Musimy o tym koniecznie wiedzieć przed zakupem. Pomocny okaże się także ranking ogólny szlifierek czy też ranking szlifierek oscylacyjnych.

Na którą szlifierkę postawić?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaka szlifierka do drewna? Zaraz spróbujemy na to pytanie odpowiedzieć. Szlifowanie drewna na pewno wymaga użycia narzędzi odpowiednich, które są przeznaczone do różnego rodzaju zadań. Przy samej obróbce drewna najlepiej sprawdzają się: szlifierki oscylacyjne, taśmowe, mimośrodowe czy też szlifierki typu delta. 

Wybór odpowiedniej szlifierki na pewno jest zależny od rodzaju pracy, którą chcemy wykonywać. Liczy się również specyfika przedmiotu obrabianego. Mowa tutaj o wielkości, kształcie czy też tego czy będziemy szlifować narożniki oraz także miejsca trudno dostępne czy też konkretnego rodzaju powłoki. 

Do szlifowaniu płaskich oraz dużych powierzchni wybrać należy szlifierkę taśmową. Z kolei zaś mimośrodowa szlifierka pozwala nam na obróbkę wypukłych, jak i także niewielkich wklęsłych powierzchni drewnianych. Oscylacyjna szlifierka ma bardzo podobne zastosowanie, z tym, że pozwala nam na obróbkę narożników, dzięki stopie prostokątnej. 

Szlifierka w typie delta nadaje się doskonale do obróbki niedostępnych powierzchni dla większości szlifierek, a powierzchnia mała stopy sprawia, że jest zalecana zasadniczo do powierzchni niewielkich drewnianych. Warto wspomnieć także o rodzajach zasilania – coraz bardziej popularne stają się akumulatorowe szlifierki do drewna. Wybór zasilania jest zależny przede wszystkim od naszych potrzeb. Sieciowe narzędzia się sprawdzają zwłaszcza w eksploatacji intensywnej. 

Sprzęt do obróbki dużych powierzchni drewnianych – szlifierka taśmowa

Wiele osób zastanawia się nad wyborem: szlifierka taśmowa czy oscylacyjna? Jeśli powierzchnia, z którą mamy do czynienia wyróżnia się bardzo dużymi rozmiarami oraz jest płaska stosunkowo, to powinniśmy wówczas sięgnąć koniecznie po szlifierkę taśmową. Jest ona przeznaczona do obróbki drewna litego, lakierowanych płyt czy też płyt, które są pokryte okleiną. Taśmowe szlifierki charakteryzują się na pewno największą wydajnością oraz najczęściej są używane w zakładach, jak i także warsztatach. Rzadziej spotykamy się z nią w użytku domowym. 

Dzięki swojej bardzo wysokiej wydajności taśmowe szlifierki gwarantują oszlifowanie sporej powierzchni w bardzo krótkim czasie, a przy tym uzyskują efekty doskonałe. Powierzchnia szlifowana jest jednolita oraz gładka. Ponadto z uwagi na sam fakt, że szlifierki taśmowe przede wszystkim służą do pracy w zakresie liniowego ruchu, sprawdzą się doskonale, podczas szlifowania wzdłuż samych włókien drewna. 

Minusem taśmowych szlifierek jest na pewno budowa podstawy, która nie pozwala nam dotrzeć swobodnie do narożników. Krawędź taśmy nie jest krawędzią stopy, dlatego powierzchnie, na przykład tuż przy ścianie, są dla długotasmowej szlifierki raczej niedostępne. Wówczas musimy sięgnąć po szlifierkę w typie delta.

Idealna do mebli zdrewnianych, czyszczenia drewna czy też zdziewania farby – szlifierka mimośrodowa

Przyszła pora, aby odpowiedzieć sobie na pytanie jaka szlifierka mimośrodowa do drewna? Zacznijmy od definicji. Szlifierka mimośrodowa to narzędzie zdecydowanie o wiele bardziej uniwersalnym oraz przeznaczonym do szlifowania wypukłych, jak i także wklęsłych niewielkich drewnianych powierzchni i nie tylko. Nadaje się doskonale do szlifowania drewna, jak i także metalowych powierzchnie, ale również do polerowania, dzięki możliwości zamontowania polerskiej tarczy. Stosowane mogą być także do zdzierania starych malarskich powłok. Głównie jest zalecana do obróbki oraz renowacji mebli: stoliki i komody. 

Mimośrodowe szlifierki posiadają płytę, która to wykonuje obrotowy ruch, ale także ruch oscylacyjny. Dzięki temu są znacznie szybsze od szlifierek oscylacyjnych. Bardzo istotne jest to, że szlifierki mimośrodkowe wyróżniają się okrągłym kształtem stopy, co na pewno pozwoli na obróbkę narożników. Średnice roboczych części najczęściej wynoszą 125 czy też 150 milimetrów. 

Im powierzchnia robocza większa, tym jest większa wydajność pracy. Jednak, robocza powierzchni mimośrodowych szlifierek jest mniejsza od oscylacyjnych szlifierek. Ma to swoje plusy, jak i także minusy. Zaletą stopy mniejszej jest praca łatwiejsza w miejscach trudno dostępnych. Z kolei minusem jest mniejsza wydajność przy powierzchniach większych. Z tym ostatnim sobie możemy poradzić sięgając po oscylacyjną powierzchnię. 

Szlifierki oscylacyjne – z odkurzacze, regulacją obrotów czy też same?

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem szlifierka oscylacyjna czy taśmowa, to przyszła pora, aby się zapoznać ze szlifierkami oscylacyjnymi, ponieważ o taśmowych szlifierkach co nieco już sobie powiedzieliśmy. 

Jaka szlifierka oscylacyjna będzie najlepsza? Na pewno szlifierka oscylacyjna służy do szlifowania powierzchni różnych oraz płaskich. Idealnie nadaje się obróbki drewnianych przedmiotów takich jak blaty, meble czy też drzwi. W odróżnieniu od mimośrodowej szlifierki, szlifierki do drewna oscylacyjne są wyposażone w stopę prostokątną. Dzięki temu można wyszlifować narożniki. Na pewno bardziej wydaje są większe szlifierki oscylacyjne do drewna. W nich stopa ma kształt kwadratu czy też prostokąta. 

Szlifierki oscylacyjne w typie „delta”

Szlifierki oscylacyjne do drewna w typie „delta” różnią się od innych stopą. Kształtem przypomina ona po prostu deltę. Stąd właśnie się wzięła jej nazwa. 

Jest idealna do szlifowania drewna w narożnikach oraz także innych miejscach, które są trudno dostępne dla szlifierek mimośrodowych, oscylacyjnych, a zwłaszcza szlifierek taśmowych. 

W uwagi na niewielkie rozmiary stopy są przeznaczone do szlifowania powierzchni niedużych. Poza tym, do szlifierek w typie delta dokupić można stopy, które mają kształt szpachli. Dzięki nim właśnie szlifierki delta są bardzo pomocne przy zdzieraniu starych lakierów oraz farb, szczególnie z krzeseł. Ręczna szlifierka do drewna cieszy się sporą popularnością u majsterkowiczów, modelarzy czy też osoby, które się zajmują DIY. 

Na co należy zwrócić uwagę wybierając szlifierki do drewna?

Gdy już wiemy jaka szlifierka do drewna jest dla nas odpowiednia, sprawdźmy wszelkie dla niej istotne parametry. 

Jeśli chodzi o szlifierkę taśmową, to zwróćmy uwagę na prędkość przesuwu. Im jest ona wyższa, tym szybciej oraz dokładniej jest powierzchnia szlifowana. Zależnie od modelu, prędkość wynosić może od 200 do 420 obrotów na minutę. Nie bez znaczenia jest także wymiar taśmy. Wpływa na dokładność szlifowania oraz szybkość. Musimy wiedzieć, że im rozmiar większy, tym szybsze jest samo szlifowanie, ale zmniejsza się jednocześnie jego dokładność. 

Szlifierka ręczna do drewna jest bardzo ważna także jeśli chodzi o samą moc. Im moc jest wyższa, tym taśmowa szlifierka wyszlifuje lepiej twardą oraz wymagającą bardziej powierzchnię. 

Gdy interesuje nas mała szlifierka do drewna mimośrodowa to musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Pierwsza kwestia to mimośrodowość. Jest to parametry, który ma wpływ istotny na wydajność samej szlifierki oraz oznacza nic innego jak odchylenie ruchu stopy od samego punktu obrotu. Im wartość jest wyższa, tym szlifierka pracuje dokładniej. Bardzo ważna jest także średnica tarczy. Duże średnice szybko pozwolą wyszlifować spore powierzchnie. Małe średnice są lepsze z kolei do pracy w miejscach, które są bardzo trudno dostępne. 

Liczba oscylacji to parametr ostatni. Im liczba oscylacji jest wyższa, tym szlifierka pracuje dokładniej. Bardzo podobnie jak w przypadku oscylacyjnej szlifierki. 

Szlifierka do drewna oscylacyjna cieszy się w zasadzie największą popularnością. Jednak nie powinniśmy wybierać pierwszej lepszej. Również pod uwagę należy wziąć kilka najważniejszych parametrów. Jak się łatwo domyśleć pierwszym z nich jest wymiar stopy. Zasadniczo jest tak, że im stopa jest większa, tym obrobimy szybciej powierzchnię. Aczkolwiek przy powierzchniach małych, radzimy wybrać oscylacyjną szlifierkę ze stopą mniejszą, ponieważ pozwoli na szlifowanie bardziej precyzyjne do miejsc trudniej dostępnych.

Gdy interesuje nas szlifierka do drewna oscylacyjna, to niesamowicie ważna jest liczba oscylacji. Im wartość jest wyższa, tym szlifierka pracuje wydajniej. Podawana zasadniczo jest jako liczba oscylacji na minutę. 

Na sam koniec skupmy się na parametrach, którymi wyróżniać się powinna maszynka do czyszczenia drewna w typie delta. Weźmy pod uwagę średnią oscylacji. Jest podawana zwykle w milimetrach oraz także waha się w przedziale pomiędzy 1 a 2 milimetry. Im wartość jest wyższa, tym wychylana jest mocniej stopa, a zatem sama szlifierka pracuje o wiele wydajniej. 

Ile kosztuje szlifierka do drewna?

Koszt zakupu szlifierki do drewna jest uzależniony od wielu czynników. Pierwsza kwestia to zależność od marki. Następnie jest to konkretny rodzaj szlifierki oraz jej moc. Bardzo ważny jest także dostępny osprzęt. Musimy pamiętać o tym, że jego cena wpływa także na koszt całościowy eksploatacji. W przypadku typowych szlifierek dla amatorów modele można kupić już w granicach cenowych między 150 a 400 złotych. Zakup profesjonalnego sprzętu jest już nieco droższy. Waha się bowiem od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. 

Szlifierkę można kupić zarówno w sklepach budowlanych stacjonarnych, jak i także w sklepach internetowych. Zanim się zdecydujemy na konkretny model i jego zakup, to porównajmy sobie nie tylko poszczególne parametry, ale także konkretne ceny. Czasem możemy całkiem niechcący przepłacić, a co jak co, ale tego nie lubimy. Raczej chcemy zapłacić możliwie najmniej. Przyłóżmy się zatem do tego zakupu. 

Author: Le Corbusier