Jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania?

W ostatnich latach, opłaty za prąd i ogrzewanie regularnie rosną i nic nie wskazuje na to, aby trend ten się miał zatrzymać. Najlepszym rozwiązaniem, na obniżenie kosztów może być termomodernizacja budynku. Nie zawsze jednak jest możliwa, więc warto zadbać, aby chociaż ograniczyć straty ciepła i płacić tylko za to, które faktycznie zużywamy. Na co zwrócić uwagę?

Regulacja temperatury w pomieszczeniu

Czasy, kiedy niezależnie od zużycia za ogrzewanie płaciło się ryczałtem odeszły do historii. Dziś już rzadko kto ma grzejnik odkręcony na pełną moc i jednocześnie otwarte okno, bo za gorąco. Ciepło jest drogie, a nie ma sensu, żeby ogrzewanie pracowało pełną parą w ciągu dnia, gdy nikogo nie ma w domu. Spanie w wysokiej temperaturze także nie służy zdrowiu. Warto wiec świadomie pilnować temperatury w różnych pomieszczeniach.

Nowoczesne kaloryfery mają zawory, które pozwalają regulować temperaturę automatycznie. Jednak nawet jeśli mamy takie zwykłe, to po prostu zakręćmy je wychodząc do pracy. Kiedy wrócimy, różnica temperatur i tak da złudzenie, że jest ciepło, a zanim się przyzwyczaimy się nagrzeje. Ciepło powinno być zawsze w łazience, ale już w kuchni z ogrzewania można zrezygnować. Do utrzymania komfortowej temperatury zwykle wystarczą codzienne urządzenia. Lodówka, kuchenka i zmywarka dają wbrew pozorom całkiem sporo ciepła. A spędza się w niej stosunkowo niewiele czasu.

Nieszczelne okna i drzwi

Choć nie jest zalecane całkowite uszczelnienie domu (bo wentylacja jest potrzebna), to duże szpary w drzwiach i nieszczelne okna, mogą być przyczyną naprawdę sporych strat ciepła. Może to też narażać nasze zdrowie na szwank. Kiedy ciągnie od podłogi lub wieje po plecach, nie tylko łatwo o przeziębienie, ale ucierpieć mogą też stawy. Doraźnie wystarczą uszczelki lub nawet zasłonięcie szpar.

Wietrzenie też jest niezbędne, ale sami decydujmy, kiedy chcemy to zrobić. Lepiej wietrzyć krótko, a intensywnie. Wówczas wymienimy powietrze, ale ciepłe nie zdąży całkiem uciec. Przed otwarciem okien zakręcamy grzejnik!

Ocieplenie poddasza

W blokach mamy mały wpływ na to, co jest na zewnątrz mieszkania. Ale w domu już tak. Ciepło unosi się do góry, więc jeśli pozostawimy mu ujście przez nieocieplone poddasze, choćbyśmy nie wiadomo jak grzali, w domu będzie chłodno. Warto zadbać o to zanim rozpocznie się sezon grzewczy. Ta inwestycja zwróci się szybciej niż się wydaje. Ocieplenie poddasza przyda się również latem – nie będzie wpuszczało upału do środka.

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jak wysokie koszty mogą generować drobne rzeczy. Tymczasem świadome gospodarowanie ciepłem, pozwoli uzyskać naprawdę spore oszczędności.

Author: Le Corbusier